fbpx

HFM

artykulylista3

 

110 lat Denona

denon110lat 2

W 2020 roku Denon obchodzi 110. urodziny. Jako że okazja to nie byle jaka, inżynierowie dostojnego jubilata zakasali rękawy i opracowali cztery nowe urządzenia.

 

Seria A110 składa się z 13-kanałowego amplitunera AV, wzmacniacza stereofonicznego, odtwarzacza CD/SACD oraz gramofonowej wkładki MC. Wszystkie modele urodzinowe na tle reszty oferty wyróżniają się kolorem srebrno-grafitowym. Bazują na doświadczeniach konstruktorów, zdobywanych przez dekady, ale uwzględniają nowoczesne rozwiązania i technologie. Nie są przy tym abstrakcyjnie drogie, dzięki czemu mają szansę trafić może nie pod strzechy, ale na pewno do domów wielu wymagających melomanów.

Amplituner AVC-A110
Urodzinową ofertę otwiera kipiący nowinkami technicznymi i mocą obliczeniową 13-kanałowy amplituner AVC-A110. Projektując go, wzięto pod uwagę nie tylko zgodność z aktualnymi formatami kodowania ścieżek wielokanałowych, ale również takie „audiofilskie” aspekty, jak wydajność zasilania, sztywność konstrukcji czy termiczna stabilność układu. Do budowy wykorzystano transformator E-I o masie 8,2 kg, osadzony na miedzianej podstawie, dwa kondensatory filtrujące 22000 μF/80 V, ozdobione rocznicowym logiem Denona, wyjściowe cewki z klejonymi uzwojeniami, które nie zaczną brzęczeć wraz z upływem czasu, oraz odlewane nóżki, izolujące od drgań podłoża. Przewodząca miedziana warstwa na płytkach drukowanych jest dwukrotnie grubsza niż w standardowych modelach. 70 μm ma zapewnić niższą impedancję ścieżki sygnałowej, zasilającej, a przede wszystkim – masowej. Bazą dla DAC-a AVC-A110 był model X8500H, jednak w porównaniu z pierwowzorem wymieniono ponad 100 części. Z ciekawych nowinek warto wspomnieć, że amplituner przepuści bez ingerencji albo przeskaluje wizję o rozdzielczości do 8K/ /60 Hz. Zaawansowanym graczom oferuje wyświetlanie 4K/120 Hz, automatyczny tryb niskiego opóźnienia (ALLM), zmienną częstotliwość odświeżania (VRR) i szybki transfer klatek (QFT). Ma 8 wejść i 3 wyjścia HDMI, w tym jedno 8K. Jest zgodny ze standardem Dynamic HDR. Przez główne HDMI, zgodne z eARC, można przesyłać Dolby Atmos i DTS:X. Urządzenie ma też wbudowaną platformę HEOS, która umożliwia dziecinnie proste zbudowanie bezprzewodowego multiroomu i daje dostęp do serwisów streamingowych (Tidal, Dezeer, Spotify) oraz radia internetowego. Funkcji i możliwości AVC-A110 ma jeszcze więcej, ale jako że nie jest jedyną propozycją urodzinową, płynnie przechodzimy do czystego stereo.

 

news102020 002

Odtwarzacz DCD-A110
Trzon dwukanałowej oferty 110 Anniversary tworzą odtwarzacz CD/SACD DCD-A110 i wzmacniacz PMA-A110. W źródle zamontowano firmowy mechanizm Suppress Vibration Hybrid (S.V.H.), który czyta fabryczne płyty CD i SACD, jak również nagrywalne DVD-R/RW i DVD+ R/RW z plikami PCM do 24 bitów/ 192 kHz, DSD64 i DSD128 oraz CD-R/RW do 48 kHz. Tacka napędu to odlew aluminiowy, wsporniki wykonano ze stali o grubości 2 mm, a wierzch – z miedzi. Konwersję c/a wykonuje podwójny układ różnicowy, złożony z czterech stereofonicznych przetworników Texas Instruments PCM1795. Sygnał dla nich przygotowuje DSP Ultra AL32 z procesorem Intel Cyclone 10, który wykonuje oversampling danych z płyty. Wartość nadpróbkowania zależy od częstotliwości. Dla fs 44,1 kHz wyniesie aż 32 razy, a dla 192 kHz – 8 razy. Uprzedzając fakty, wzmacniacz PMA-A110 idzie w tej kwestii jeszcze o krok dalej i poddaje 4-krotnej obróbce fs 384 kHz. W sumie to nie wiadomo, po co, ale skoro moc obliczeniowa jest dostępna, to ją wykorzystuje. Zwiększeniu dokładności przetwarzania i zmniejszeniu jittera służą dwa oscylatory zegarowe dla wielokrotności próbkowania 44,1 kHz i 48 kHz. Następujący po przetworniku konwerter I/V wykonano z elementów dyskretnych. Topologia jest symetryczna, mimo że sygnał do wzmacniacza wyprowadzają gniazda RCA. Urządzenia nie wyposażono w wejścia cyfrowe, więc nie można podłączyć do jego przetwornika źródeł zewnętrznych. Zasilacz tworzą transformator E-I, przeznaczony do zastosowań w sprzęcie hi-fi, elektrolityczne kondensatory o pojemności 3300 μF, dyskretne stabilizatory napięcia i tranzystory wysokoprądowe.

Wzmacniacz PMA-A110
Przewidziany do kompletu wzmacniacz PMA-A110 dysponuje mocą 40 W/8 Ω i 80 W/4 Ω. Poza wejściami liniowymi został wyposażony w całkiem zaawansowany przetwornik c/a oraz wejście dla gramofonu z wkładką MM (wzmocnienie o 35,6 dB) i MC (57,5 dB). To ostatnie będzie optymalnie współpracować z wkładką DL-A110. Sekcja przetwornika c/a jest podobna do tej w odtwarzaczu DCD-A110. Podwójnie różnicowy Quad DAC zbudowano z czterech stereofonicznych kości TI PCM1795, które przyjmują sygnał PCM do 24 bitów/ 384 kHz i DSD256. Różnica polega na tym, że układ Ultra AL32 nadpróbkowuje nawet sygnały o najwyższej rozdzielczości. Umówmy się jednak, że to kosmetyka dla nietoperzy. Ważniejszy wydaje się fakt, że osobny układ zbudowano dla asynchronicznego wejścia USB. Wydzielono też dla niego osobną linię zasilania i ścieżkę masy, żeby przygotowanie do właściwej obróbki w filtrze cyfrowym przebiegało bez zakłóceń. W przedwzmacniaczu łączne wzmocnienie maksymalnie o 45,5 dB podzielono na dwa etapy. Pierwszy, zmienny, odbywa się w przedziale 0-16,5 dB, drugi, stały, dokłada 29 dB. Elektroniczny potencjometr głośności umieszczono przed stopniem regulowanym. Denon zapewnia, że takie rozwiązanie daje lepsze efekty brzmieniowe i mierzalne. Konwencjonalne układy z jednym stopniem wzmacniają bowiem wszystkie szumy, nawet kiedy słuchamy bardzo cicho. Tutaj to niekorzystne zjawisko udało się znacząco zredukować. W opisie producent zwraca uwagę, że wszystkie elementy regulacji głośności i barwy tonu odsunięto od panelu frontowego w głąb urządzenia. Chodzi zapewne o to, żeby nie były narażone na zakłócenia z cyfrowych obwodów kontrolnych ani wibracje mechaniczne. Dodatkowo cały przedwzmacniacz schowano za metalową przegrodą, która oddziela go od reszty urządzenia.

Wkładka DL-A110
Wisienką na urodzinowym torcie jest wkładka MC DL-A110. Bazuje na słynnym modelu DL-103, który opracowano w 1964 roku z myślą o radiowych transmisjach UKF. Konstrukcja okazała się tak dobra, że wkrótce używały jej niemal wszystkie japońskie rozgłośnie. W roku 1970 DL-103 stała się dostępna także dla melomanów i w przeróżnych odmianach oraz modyfikacjach jest produkowana do dziś. DL-A110 to jej kolejne wcielenie. Waży 6 gramów i – według Denona – cechuje się szerszym pasmem przenoszenia. Uzyskano je dzięki drobnym ulepszeniom układu drgającego i niskiej impedancji mechanicznej. Wkładkę wyposażono w lekki headshell, wykończony w grafitowej szarości, i czteropinowy system mocowania, zgodny ze standardem SME. Na koniec warto dodać, że cała jubileuszowa kolekcja jest produkowana w zakładzie Denon Shirakawa na północy Tokio. Urządzenia są oznaczone logiem 110 Anniverasary i objęte pięcioletnią gwarancją. W każdym pudełku znajduje się podpisany ręcznie certyfikat autentyczności. Sprzedaż rozpocznie się w październiku 2020; jedynie wkładka pojawi się miesiąc później. Polskie ceny przedstawiają się następująco: amplituner AVC-A110 – 24999 zł, odtwarzacz DCD-A110 – 13999 zł, wzmacniacz PMA-A110 – 15999 zł, wkładka DL- A110 – 2799 zł.