fbpx

HFM

artykulylista3

 

Ayon Triton Evo

news0708 004

Po ośmiu latach od premiery lampowego wzmacniacza Triton III Ayon postanowił zastąpić go nowym modelem. Triton Evo pozostanie najmocniejszą integrą w katalogu austriackiego specjalisty.

Patrząc historycznie, to już czwarta wersja Tritona. Podobnie jak u poprzednika, w Evo pracują cztery KT150 na kanał. Użytkownik może je wymienić na KT120 lub KT88, chociaż w sumie nie wiadomo, po co miałby to robić. Z konfiguracji przeciwsobnej uzyskano bardzo wysoką – jak na lampową integrę – moc: 2 x 120 W w trybie pentodowym i 2 x 70 W w subtelniejszym triodowym. Oznacza to, że Triton Evo powinien sobie poradzić z większością kolumn w swoim segmencie cenowym, również z tymi uważanymi za „trudne do wysterowania”. Prawdopodobnie na ową trudność nie zwróci nawet uwagi. Konstruktor Ayona Gerhard Hirt podkreśla, że obwody wewnętrzne zostały gruntownie przeprojektowane pod kątem uzyskania jak najbardziej bezpośredniej transmisji sygnału od wejścia do wyjścia. Zupełnie nowe są sekcja drivera lamp mocy, dławiki oraz układy regulacji prądu spoczynkowego i głośności. Miedziane ścieżki na płytkach drukowanych poskracano, gdzie tylko było to możliwe, a okablowanie wewnętrzne dobrano tak, aby jak najmniej wpływało na przesyłany sygnał. Wymieniono także część komponentów, nawet tak istotnych dla dźwięku, jak transformatory wyjściowe. Wszystko z myślą o uzyskaniu jak najlepszej przeźroczystości wzmacniacza. W zasilaczu poprawiono filtrowanie szumów poprzez zastosowanie kondensatorów o większej pojemności.

Oba kanały pozostały rozdzielone. Mają własne transformatory, zamknięte w tłumiących i ekranujących obudowach, osobne dławiki dla obwodów przedwzmacniacza, lamp sterujących i stopnia mocy oraz osobne bloki elektrolitów. Żywotność lamp wydłuża proces sekwencyjnego załączania, trwający około minuty. Dzięki niemu napięcie anodowe w lampach mocy pojawia się dopiero, kiedy katody są wstępnie nagrzane. Ayon Triton Evo jest wzmacniaczem liniowym, wyposażonym w trzy wejścia RCA, jedno XLR oraz jedno bezpośrednio do końcówki mocy (direct in). Wyjścia to pre-out oraz głośnikowe WBT Nextgen, osobno dla głośników 4- i 8-omowych. W standardzie znajduje się pilot z funkcją regulacji głośności oraz wyciszenia (mute).

Wzmacniacz jest produkowany w czarnej wersji kolorystycznej, z chromowanymi pokrywani transformatorów i podświetlonym na czerwono logo. Ayon Triton Evo jest już dostępny w Polsce. Importer ustalił cenę na 54900 zł.