fbpx

HFM

artykulylista3

 

Monitor Audio Bronze gen. 6

news0708 009


Monitor Audio opracowało szóstą generację serii Bronze. Nowe modele mają nowe przetworniki, nowe detale stylistyczne, nowe nazewnictwo. Słowem: nowe wszystko.

Wizualnym wyróżnikiem wszystkich modeli szóstej generacji Bronze jest osłona tweetera z charakterystycznym wzorem plastra miodu. Taką samą Monitor Audio stosuje w wyższych seriach Silver i Gold. Sam głośnik ze złoconego C-CAM-u (ceramic-coated aluminium magnesium) został umieszczony w falowodzie Uniform Dispersion, poprawiającym rozpraszanie wysokich tonów. Z myślą o szóstej generacji Bronze brytyjska wytwórnia opracowała nowe przetworniki nisko-średniotonowe. Szczególny nacisk przy projektowaniu położono na optymalny dobór kształtu stożkowej membrany oraz geometrię wąskiego obszaru, w którym styka się ona z zawieszeniem. Lepsza współpraca obu elementów ma się przekładać na wierniejsze odwzorowanie impulsów. Ponadto woofery zostały wyposażone w większe cewki, co umożliwi pracę z wyższą mocą bez zniekształceń. Wyraźnie urósł odpowiednik dotychczasowego Bronze 2 – zamiast 16,5-cm „setkę” wyposażono w 20-cm woofer i odpowiednio obszerniejszą komorę akustyczną.

Zupełnie nowe są natomiast Bronze 500, zastępujące dotychczasowe Bronze 6. To już całkiem inna konstrukcja – 2,5-drożna, z dwoma wooferami o średnicy 20 cm. Dla przypomnienia: największa podłogówka z piątej generacji była pełnym układem trójdrożnym z dwoma 16,5-cm przetwornikami basowymi i osobnym średniotonowym. Połączenia wewnętrzne we wszystkich modelach zrealizowano przewodami z miedzi beztlenowej. Kolumny wolnostojące, zamiast cokołów, wyposażono w lżejsze wizualnie ażurowe podstawki z regulowanymi kolcami wystającymi poza obrys obudowy, co zapewnia im stabilność. W nowej serii Bronze dodano nie produkowany wcześniej głośnik AMS. Powstał z myślą o posiadaczach systemów kina domowego, którzy chcieliby wzbogacić wrażenia z projekcji o efekty Dolby Atmos. AMS nakłada się na kolumny frontowe, tak aby promieniował do góry i wykorzystywał odbicie dźwięku od sufitu. Szóstą generację łatwo także rozpoznać po symbolach. Jedności z generacji piątej zastąpiły teraz dziesiątki i setki. Nową serię Bronze tworzy łącznie osiem modeli: dwa zestawy podstawkowe 50 i 100, dwa wolnostojące 200 i 500 oraz dodatki do kina domowego: głośnik centralny C150, subwoofer W10, efektowy dipol/bipol FX oraz wspomniany AMS. Zestawy do stereo są dostępne w dwóch wykończeniach lakierem – białym i czarnym – oraz w dwóch okleinach drewnopodobnych: orzechowej i przypominającej szary dąb. Fronty jasnych wersji są białe, a ciemnych – ciemnoszare. Wszystkie zestawy Monitor Audio szóstej generacji są już dostępne w Polsce.

Monitory Bronze 50 kosztują 1690 zł, Bronze 100 – 2290 zł, podłogówki Bronze 200 – 3490 zł, Bronze 500 – 5090 zł, efektowe Dolby Atmos AMS i FX – 1990 zł (wszystkie ceny za parę). Głośnik centralny C150 to wydatek 1190 zł, a subwoofer W10 – 3090 zł (za sztukę). Kosztuje 4199 zł.