fbpx

HFM

artykulylista3

 

JBL Bar 9.1 True Wireless

news0708 019


JBL opracował ciekawy system kina domowego. Bar 9.1 True Wireless to 9.1-kanałowy soundbar z Dolby Atmos i bezprzewodowym subwooferem.

JBL Bar 9.1 True Wireless Surround składa się z jednostki głównej, dwóch głośników bocznych oraz bezprzewodowego subwoofera. Na razie brzmi to całkiem zwyczajnie, jednak przy bliższych oględzinach urządzenie okazuje się o wiele bardziej elastyczne. Głośniki boczne są odczepiane. Oznacza to, że można je pozostawić w pozycji wyjściowej – z obu stron soundbaru, ale można też od niego odczepić i ustawić bądź powiesić za miejscem odsłuchowym. Nie trzeba przeciągać kabli, ponieważ komunikacja odbywa się bezprzewodowo. Co więcej, sam soundbar może promieniować dźwięk zarówno do przodu, jak i w górę, żeby wykorzystać niezbędne w przypadku Dolby Atmos odbicia od sufitu. Ale to samo potrafią zrobić również głośniki boczne, dzięki czemu podkreślą zarówno efekt otoczenia słuchacza dźwiękiem, jak i zmiany wysokości źródeł pozornych, np. lądującego helikoptera. Promieniowanie do przodu i w górę jest aktywne niezależnie od tego, czy głośniki pozostają przy jednostce centralnej, czy w innym miejscu pomieszczenia. W drugim przypadku należy jedynie pamiętać, by raz na jakiś czas je naładować. Wbudowane akumulatory wystarczają na około 10 godzin pracy. Główny soundbar został wyposażony w rozbudowany system głośników. Odtwarzają one trzy kanały przednie i dwa górne.

Do tego dochodzą dwie jednostki boczne, które mają po jednym przednim i górnym. Razem daje to dziewięć kanałów fizycznych, a nie symulowanych elektronicznie. Pasmo niskich tonów uzupełnia 10-calowy subwoofer z wbudowanym wzmacniaczem o mocy 300 W. Sygnał do niego również jest przesyłany bezprzewodowo. Według deklaracji producenta, zestaw przenosi pasmo 34 Hz – 20 kHz i jest w stanie wytworzyć maksymalne ciśnienie akustyczne 103 dB. Do połączenia z telewizorem służy złącze HDMI z eARC. Jeżeli jest on kompatybilny z tą funkcją, to przez JBL-a Bar 9.1 będzie można odtwarzać także dźwięk z innych podłączonych do niego urządzeń. Dodatkowo przewidziano trzy wejścia: HDMI, ethernetowe i optyczne. HDMI przepuszcza niezmieniony obraz 4K z technologią Dolby Vision (4K Pass-Through). Za pośrednictwem JBL-a można także słuchać muzyki z internetu lub smartfonu. Służą do tego wbudowany odtwarzacz Chromecast, AirPlay 2 oraz odbiornik Bluetooth 4.2. W pełni bezprzewodowy soundbar JBL Bar 9.1 jest już dostępny w Polsce.

Kosztuje 4199 zł.