fbpx

HFM

artykulylista3

 

Marten Parker

news0708 017


W katalogu Martena pojawiła się nowa seria zestawów głośnikowych. W normalnych warunkach byłaby to okazja do zorganizowania uroczystej premiery w Monachium, jednak w związku z faktem, że w 2020 roku wystawa się nie odbyła, Szwedzi rozesłali po prostu do mediów informację prasową.

Nowa seria Martena zawdzięcza swą nazwę saksofoniście Charliemu Parkerowi. Wypełnia w ofercie lukę pomiędzy liniami Heritage i Mingus. W jej skład wchodzą trzy modele: monitor Duo i dwie podłogówki: Trio i Quintet. We wszystkich zastosowano podobne założenia konstrukcyjne. Całe pasmo akustyczne odtwarzają głośniki z membranami ceramicznymi, ale jako opcja dostępna jest diamentowa kopułka wysokotonowa. We wszystkich modelach serii Parker efektywność przetwarzania niskich tonów poprawiają nie układy bas-refleks, lecz 19-cm aluminiowe membrany bierne, montowane z tyłu. Jest ich tyle, ile głośników nisko-średniotonowych na przedniej ściance. Marten zaznacza, że przetworniki aktywne nie są ogólnodostępne, ale powstają według specyfikacji konstruktora firmy Leifa Olofssona. Wspomniane kopułki – w wersji ceramicznej i diamentowej, jak i membrany bierne produkuje Accuton; stożki nisko-średniotonowe – SB Acoustics. Nie są to jednak te same głośniki co w podstawowej linii Oscar, ale nowe rozwiązanie, opracowane z myślą o serii Parker. Obudowy w przekroju mają kształt trapezu – rozszerzają się do tyłu, dzięki czemu obniża się ryzyko powstawania fal stojących we wnętrzach. Wykonuje się je z materiału warstwowego o wysokiej sztywności i odporności na rezonanse, a okleja pięknym fornirem orzechowym, wykończonym na błysk lub mat, albo pokrywa czarnym lakierem fortepianowym. Do połączenia ze wzmacniaczem służą pojedyncze terminale WBT. Izolację od drgań podłoża zapewniają stopy Iso- Pucks niemieckiej firmy ISO Acoustics, projektowane we współpracy z Martenem i oznaczone jego logiem.

W przypadku dostępne jako opcja. Parker Duo to niewielki dwudrożny monitor o czułości 88 dB. Za górę pasma odpowiada 25-mm kopułka, a za resztę – 19-cm stożek. Efektywność niskich tonów wspomaga membrana bierna. Parker Trio to mniejsza, dwudrożna podłogówka z dwoma 19-cm ceramicznymi głośnikami nisko-średniotonowymi i dwiema aluminiowymi membranami pasywnymi tej samej wielkości. Producent określa czułość na 91 dB. Parker Quintet to najbardziej rozbudowana, choć nadal 2,5-drożna konstrukcja wolnostojąca, wyposażona w cztery ceramiczne „dziewiętnastki” i tyleż membran biernych. W tym przypadku czułość jest największa i wynosi 93 dB. Do wszystkich modeli jest dostępny fabryczny pakiet tuningowy Diamond Edition. Poza wymianą kopułki ceramicznej na diamentową, wnosi kilka dodatkowych zmian: kondensatory zwrotnicy z folią miedzianą zamiast polipropylenowych, połączenia wewnętrzne zrealizowane topowymi przewodami Jorma Statement oraz lepsze, choć nadal pojedyncze terminale przyłączeniowe. Cała produkcja Martena odbywa się w Szwecji, w Mölndal na obrzeżach Goeteborga. Jako że firma nie utrzymuje dużego magazynu, na realizację zamówienia najczęściej trzeba zaczekać. W przypadku serii Parker – cztery tygodnie. Pierwsze egzemplarze zestawów Marten Parker powinny we wrześniu trafić do Polski.

Na razie znamy ich ceny w euro. Monitory Duo kosztują 9000 (plus ewentualna dopłata 9000 euro do Diamond Edition i 2600 euro za stendy). Podłogówki Trio to wydatek 17500 euro w wersji ceramicznej i dodatkowe 11500 euro za Diamond Edition. Największe Quintet kosztują w standardzie 26000 euro plus ewentualnie 13000 euro za pakiet tuningowy. Dopłaty, odpowiednio: 450, 875 albo 1300 euro do pary, wymaga wykończenie orzechowe na wysoki połysk.