fbpx

HFM

artykulylista3

 

Serwery Soundgenic

news0708 013


Soundgenic to marka należąca do japońskiej firmy I-O Data. Specjalizuje się w budowaniu serwerów muzycznych, różniących się pojemnością i rodzajem wbudowanego dysku.

Produkcja serwerów Soundgenic odbywa się w Japonii. Sama I-O Data została założona w 1976 roku w mieście Kanazawa i jest jednym z większych dostawców peryferiów komputerowych w Kraju Kwitnącej Wiśni. W 2000 roku I-O Data zaprojektowała swój pierwszy odtwarzacz plików MP3, a w 2005 – pierwszy serwer zgodny z DLNA (Digital Living Network Alliance). W 2012 roku ruszył projekt, mający na celu opracowanie serwera plików muzycznych. Po dwóch latach powstał prototyp, a po kolejnych dwóch światło dzienne ujrzała Fidata HFAS1-S10U – urządzenie łączące funkcje serwera i odtwarzacza plików. Soundgenic bazuje na tamtych doświadczeniach, ale zmiana marki sygnalizuje nowe podejście, a przede wszystkim – pozycjonowanie w niższym segmencie cenowym. Urządzenia Soundgenic można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze, jako wysokiej jakości dysk sieciowy NAS (network attached storage) do przechowywania plików, które będą dostępne dla zewnętrznego odtwarzacza w tej samej sieci domowej. Wystarczy skorzystać ze złącza Ethernet i połączyć serwer z lokalną siecią. Po drugie – jako cyfrowy transport, w dodatku z pojemną pamięcią, umożliwiającą przechowywanie bogatej kolekcji plików. Serwer ma funkcję odtwarzacza multimediów (Twonky Server 8), dzięki której wysyła pliki przez USB do zewnętrznego DAC-a.

Można też do niego zgrać posiadane albumy CD, dzięki czemu łatwiej będzie zapanować nad rozbudowaną płytoteką. Należy się jedynie uzbroić w cierpliwość, bo kopiowanie zajmie trochę czasu. A później trzymać kciuki, żeby się przez przypadek nie pokasowały. Pliki można zapisywać zarówno przez sieć Ethernet, jak i bezpośrednio z nośnika USB (pendrive, przenośny dysk), podłączonego z tyłu urządzenia do jednego z dwóch portów USB typu A. Jeżeli urządzenie działa w trybie odtwarzacza, to do sterowania służy bezpłatna aplikacja Fidata Music App, dostępna na iOS i Android. Lista obsługiwanych rozszerzeń obejmuje: WAV, MP3, WMA, M4A, M4B, OGG, FLAC, AAC, MP2, AC3, MPA, AIF, AIFF, DFF i DSF. Na wyjściu USB dostępny jest PCM do 24 bitów/384 kHz (plus 705,6 i 768 kHz, tylko jako WAV i AIFF) oraz DSD (jako DoP do DSD256 albo oryginalne do DSD512). Serwery Soundgenic powinny już być do kupienia w Polsce.

Model HDL-RA4TB z dyskiem HDD 4TB kosztuje 2790 zł, a mniejszy HDL-RAS2T, za to z dyskiem SSD 2 TB – 5990 zł.