fbpx

HFM

artykulylista3

 

Arcam Solo Uno

news0708 010


Arcam opracował kompaktowy system do odtwarzania muzyki z Internetu. Solo Uno ma wbudowany odtwarzacz plików Chromecast. Jest też kompatybilny z bezprzewodową technologią Apple AirPlay 2.

Podstawowym zadaniem Solo Uno jest streaming muzyki z internetowych serwisów muzycznych przy wykorzystaniu wbudowanego odtwarzacza Chromecast. Z jego pomocą Arcam odnajduje w sieci muzykę i pobiera ją bezpośrednio. Oznacza to, że telefon bądź tablet jest dla niego tylko czymś w rodzaju pilota, a nie źródłem dźwięku, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie wysokiej jakości transmisji. Jedyne, co musi zrobić użytkownik, to zainstalować sobie firmową aplikację na urządzenia mobilne, a następnie wybrać ikonę serwisu, z którego chce korzystać, np. Tidala. Żądany album, utwór bądź składankę Solo Uno pobierze bezpośrednio z sieci, a telefon będzie służył jedynie do regulacji głośności. To podstawowa różnica pomiędzy korzystaniem z wbudowanego streamera a najprostszym, ale też najbardziej kompromisowym odtwarzaniem przez Bluetooth.

Tego drugiego zresztą Solo Uno nawet nie obsługuje. Warto dodać, że urządzenie zostało przygotowane do współpracy z aplikacją Roon (Roon Ready) i jest wyposażone dekoder plików MQA, na Tidalu oznaczonych jako Master. Aplikacja jest dostępna na iOS, a od niedawna także na Android. Arcam zapowiada, że będzie aktualizowana automatycznie, dzięki czemu użytkownik ma na bieżąco otrzymywać dostęp do nowych funkcji streamingowych. Bezprzewodowo muzykę można również przesyłać, korzystając z usługi AirPlay 2. W domową sieć Solo Uno włączymy także kablowo, stosując złącze Ethernet. Dla źródła analogowego przewidziano uniwersalne wejście aux 3,5 mm. Sygnał wyprowadzają całkiem solidne zaciski kolumnowe, a gdyby komuś brakowało basu, do wyjścia mono RCA może podłączyć aktywny subwoofer. Arcama Solo Uno zamknięto w zgrabnej obudowie z aluminium. Firma zapewnia, że urządzenie, choć niewielkie, zostało dopracowane pod kątem brzmieniowym. Wbudowany wzmacniacz dysponuje mocą 25 W/8 Ω i 50 W/4 Ω, a obwody wewnętrzne zostały zoptymalizowane pod kątem uzyskania niskich szumów i zniekształceń. Arcam Solo Uno jest już dostępny w Polsce.

Kosztuje 2990 zł.