fbpx

HFM

artykulylista3

 

Spendor Classic 2/3

news062020 004


Nie jest to najświeższa nowość, ponieważ te głośniki pojawiły się chwilę temu. Ale jako że w redakcji bardzo lubimy brytyjskie monitory, nie mogliśmy o niej nie wspomnieć. Spendor zmienił i rozbudował serię klasyczną, a wśród odświeżonych modeli znalazł się Classic 2/3.

Konstrukcja Classica 2/3 bazuje na znanym i lubianym SP2/3, z późniejszymi wariacjami SP2/3R i SP2/3R2. Tak naprawdę sięga jednak znacznie dalej, czyli aż do roku 1980, kiedy to brytyjski specjalista zaprezentował duży dwudrożny monitor SA2. Taki jest również najnowszy Classic 2/3 – duży, dwudrożny i dwugłośnikowy, z obudową bas- -refleks wentylowaną z przodu. Istotna zmiana w porównaniu z SP2/3R2 zaszła w przetworniku nisko-średniotonowym. Średnica 21 cm pozostała ta sama, ale zamiast przeźroczystej membrany z polimeru EP38 zastosowano najnowszą wersję polimeru EP77, wzmocnionego włóknem poliamidowym. Kosz ze stopu magnezu jest formowany ciśnieniowo, a cały przetwornik to autorskie opracowanie brytyjskiej firmy, wytwarzane w jej własnym zakładzie. Górę pasma powierzono przetwornikowi kopułkowo-pierścieniowemu o średnicy 22 mm. Produkuje go Seas, według specyfikacji Spendora. Ze względu na nowy woofer zmieniono zwrotnicę, podnosząc nieznacznie częstotliwość podziału pasma (do 3,6 kHz). Zmianę widać także w wyglądzie zewnętrznym, ponieważ maskownice utrzymują magnesy umieszczone pod fornirem. Front pozostaje dzięki temu jednolity; nie widać otworów na kołki.

Tradycyjne pozostało natomiast podejście do roli, jaką pełni obudowa. Spendor od lat wykorzystuje technikę Dynamic Damping, w której skrzynka stanowi aktywną część układu rezonansowego dla przetwornika nisko-średniotonowego. Celem nie jest jednak, jak to się mylnie uważa, wprowadzanie dodatkowych podbarwień, ale efektywne wytracenie energii promieniowanej przez powracającą po wychyleniu membranę. Jeżeli zostanie ona odebrana i wygaszona przez ścianki, to nie będzie zakłócać ruchu głośnika. Paradoksalnie takie strojenie i umiejętne rozmieszczenie wytłumienia okazuje się skomplikowane i wymaga zarówno doświadczonego konstruktora, jak i znającego swój fach stolarza. Z tego względu obudowy Spendora dostarcza zaufany podwykonawca. Przy okazji warto dodać, że zarówno seria Classic, jak i pozostałe produkty Spendora powstają w Wielkiej Brytanii. Biuro projektowe, dział badań i rozwoju oraz montownia znajdują się w firmowym zakładzie w Hailsham. Parametry techniczne wskazują, że zestaw będzie łatwym obciążeniem dla wzmacniaczy. Efektywność wynosi 88 dB, a impedancja – 8 omów. Classic 2/3 zostały wyposażone w dwie pary złoconych gniazd, umożliwiających bi-amping lub bi-wiring. Monitory są produkowane w dwóch naturalnych fornirach: wiśniowym i orzechowym. Jako opcja oferowane są ażurowe podstawki, pasujące także do modeli Classic 1/2 i Classic 100. Spendory Classic 2/3 są już dostępne w Polsce.

Importer wycenił parę na 17900 zł.