fbpx

HFM

artykulylista3

 

Elac Debut Reference

news 04 05 2020 0001


W katalogu ELAC-a pojawiła się seria zestawów głośnikowych w relatywnie przystępnych cenach. Wszystkie modele Debut Reference wyszły spod ręki cenionego w branży hi-fi projektanta – Andrew Jonesa.

Karierę konstruktora kolumn Andrew Jones rozpoczął w 1983 roku w firmie KEF.. Następnie przeszedł do Infinity, a stamtąd – do Pioneera, dla którego projektował zarówno dobrze brzmiące zestawy budżetowe, jak i high-endowe głośniki dla najbardziej zamożnych i wymagających, sprzedawane pod marką TAD. W 2015 roku Jones dołączył do Elaca i od razu zabrał się do pracy. Pierwsza seria kolumn, które opracował w nowej firmie, nosiła nazwę Debut. Bardzo skromnie, jak na projektanta z takim dorobkiem. W najnowszej odsłonie Debut Reference wprowadzono kilka zmian, dzięki którym głośniki lepiej wyglądają i powinny również lepiej grać. Celem Elaca było uzyskanie brzmienia o klasie zbliżonej do bardziej zaawansowanych konstrukcji, przy zachowaniu relatywnie przystępnych cen. Linię Debut Reference tworzą trzy modele: monitory DBR62, kolumny wolnostojące DFR52 oraz głośnik centralny DCR52. Wszystkie pracują w obudowach typu bas-refleks. We wszystkich też wysokie tony odtwarza 25-mm kopułka tekstylna, osadzona w płytkim falowodzie. Przed uszkodzeniem mechanicznym miękką membranę chroni ażurowa maskownica o atrakcyjnym wzorze plastra miodu, dla lepszego efektu wizualnego zlicowana ze ścianką frontową. Kołnierz tweetera zachodzi na nowy, odlewany kosz stożka z włókien aramidowych, aby maksymalnie zbliżyć przetworniki do siebie i uzyskać efekt punktowego źródła dźwięku.

Nowa jest także wstawka, spinająca ściankę górną i boczne. Usztywnia ona obudowę z MDF-u, zmniejszając jej podatność na rezonanse. Wylot tunelu bas-refleksu ukształtowano tak, aby nie tamował przepływu powietrza i redukował szumy niskich częstotliwości. Monitor DBR62 jest układem dwudrożnym, ze wspomnianą 25-mm kopułką i 16,5-cm przetwornikiem nisko-średniotonowym. Impedancja nominalna wynosi 6 omów, a czułość – 86 dB/2,83 V. Podłogówka to kolumna trójdrożna, z 25-mm miękką kopułką i trzema stożkami o średnicy 13,3 cm. Jeden obsługuje zakres tonów średnich, dwa pozostałe – bas. Pasmo przenoszenia wynosi 42 Hz – 35 kHz. Impedancja nominalna to 6 omów, a czułość: 87 dB/2,83 V. Do sterowania obu modeli warto więc sięgnąć po mocniejsze wzmacniacze. Uzupełniający gamę głośnik centralny DCR52 to konstrukcja dwudrożna, z 25-mm kopułką i dwiema nisko-średniotonowymi „trzynastkami”. Wszystkie modele Debut Reference są dostępne w dwóch wariantach wykończenia: z białym frontem i resztą obudowy w okleinie dębowej albo czarnym frontem i obudową w orzechu. Magnetyczne mocowanie maskownic pozwoliło zachować jednolitą płaszczyznę przednich ścianek.

Głośniki Elac Debut Reference powinny już być dostępne w Polsce. Monitory DBR62 kosztują 2298 zł, podłogówki DFR52 – 5398 zł (ceny za parę), a głośnik centralny DCR52 – 1799 zł/szt.