fbpx

HFM

artykulylista3

 

Polk Audio Legend

news032020 0003

Należąca do grupy Sound United marka Polk Audio zaprezentowała flagową serię zestawów głośnikowych. Legend została przeznaczona zarówno do systemów stereo, jak i kina domowego.

Linia Legend składa się z dwóch monitorów, dwóch podłogówek, głośnika centralnego oraz modułu efektowego Atmos. Polk Audio deklaruje, że jest to najlepsza, najbardziej dopracowana seria produktów w historii firmy. We wszystkich konstrukcjach montuje się pierścieniowe przetworniki wysokotonowe, przypominające tweetery Scan-Speaka, oraz nisko-średniotonowe stożki z rdzeniem piankowym, pokrywanym warstwą polimeru i przetłaczane tak, że ich powierzchnia przywodzi na myśl turbinę. Typowe głośniki basowe znajdują się tylko w dwóch najwyższych kolumnach wolnostojących: L600 i L800. O ile L600 jest konwencjonalną trójdrożną podłogówką ze zdublowanym wooferem o średnicy 18 cm, o tyle L800 wygląda intrygująco i stanowi ukoronowanie całej linii. Potężna skrzynia zawiera dwa pełnokrwiste 25-cm woofery oraz dwa moduły średnio-wysokotonowe, rea- lizujące koncepcję SDA-Pro. SDA to skrót od angielskiego „Stereo Dimensional Array”. Rozwiązanie ma na celu stworzenie optymalnego efektu przestrzennego poprzez uformowanie odpowiednich charakterystyk kierunkowych. Po raz pierwszy firma Polk Audio zastosowała je na początku lat 80. XX wieku.

Teraz, po blisko czterech dekadach, proponuje jego udoskonaloną wersję. Konstruktorzy wyszli od stwierdzenia, że w każdym konwencjonalnym systemie stereo dźwięk lewej kolumny dociera głównie do lewego ucha słuchacza, jednak jego niewielka część trafia również do ucha prawego. Z prawą kolumną dzieje się tak samo, a efektem tych interferencji jest pogorszenie precyzji odwzorowania panoramy stereofonicznej i osłabienie wrażenia uczestnictwa w spektaklu na żywo. SDA ma dźwięk porządkować i sprawiać, że będzie on docierał do miejsca odsłuchowego niezakłócony przez „sąsiada”. Przełoży się to na lepszą trójwymiarowość, dokładność, a w konsekwencji – satysfakcję ze słuchania. Rozwiązanie jest realizowane na drodze pasywnej – wyłącznie za pomocą zdublowanych sekcji średnio-wysokotonowych. Jedna z nich odtwarza dźwięk dostarczony ze wzmacniacza bez zmian; druga – przeciwfazę sąsiedniego kanału, osłabiając jego negatywny wpływ na wrażenia przestrzenne. Sekcje ustawiono pod kątem 15 stopni, co pozwoliło nieco zmniejszyć szerokość frontu w porównaniu z pierwowzorem sprzed 40 lat. Wszystko odbywa się na drodze akustycznej; nie ma tu procesora DSP, elektronicznej zwrotnicy ani wzmacniaczy. Jedyny element dodatkowy stanowi dostarczana w zestawie czterometrowa łączówka SDA, spinająca dwie kolumny systemu stereo. L800 to wolnostojąca kolumna trójdrożna z dwoma wspomnianymi wooferami o średnicy 25 cm, dwiema 13-cm „turbinami” średniotonowymi i dwoma 25-mm pierścieniowymi tweeterami. Efektywność niskich tonów poprawia układ bas-refleksu z wylotem skierowanym w podłogę. Według deklaracji producenta, kolumna przenosi pasmo 25 Hz – 50 kHz. Skuteczność wynosi 87 dB, a impedancja – 4 omy (z minimum przy 2,8 oma).

Do zasilania przydadzą się więc mocne wzmacniacze. Co prawda Polk Audio sugeruje konstrukcje 25-300 W, ale wygląda na to, że lepiej się trzymać bliżej górnej granicy. Mniejsza podłogówka L600 – ze względu na brak systemu SDA-Pro – nie jest może równie ciekawa technicznie, ale bazuje na bardzo podobnych przetwornikach. Wysokie tony przetwarza 25-mm tweeter, nazywany w firmowych materiałach Pinnacle, średnie – 13-cm „turbina”, a za bas odpowiadają dwa 18-cm woofery. Wylot tunelu rezonansowego tym razem znalazł się na przedniej ściance. Opcjonalnie do L800 oraz L600 jest dostępny efektowy moduł Dolby Atmos L900. Montuje się go na górnej ściance kolumny, tak żeby promieniował w górę. Dwudrożny układ tworzą pierścieniowy tweeter oraz 10-cm turbinowy przetwornik nisko-średniotonowy. L900 nie wystaje ponad kolumnę, dzięki czemu z zewnątrz nie różni się ona niczym od normalnego zestawu stereo. Do połączenia ze wzmacniaczem przewidziano osobną parę terminali, opisaną jako „Height”. Jest montowana zawsze, niezależnie od tego, czy moduł L900 został dodany, czy też nie. Gamę produktów Polk Audio uzupełniają dwa dwudrożne monitory L100 i L200 (odpowiednio: z 13- i 16,5-cm przetwornikiem nisko-średniotonowym) oraz porządny, trójdrożny głośnik centralny L400 z 13-cm średniotonowcem i dwoma 16,5-cm wooferami. Modele Polk Audio Legend powinny być dostępne w sprzedaży od lutego 2020 roku.

Ceny przedstawiają się następująco: L100 kosztuje 5998 zł, L200 – 7998 zł, L600 – 19998 zł, L800 – 29998 zł, a efektowy moduł Atmos L900 – 2998 zł (wszystko za parę). Głośnik centralny L400 to wydatek 7999 zł za sztukę.