fbpx

HFM

artykulylista3

 

ELAC Concentro S 507

news032020 0007

Elac uzupełnił szczytową serię zestawów głośnikowych. Concerto S 507 to najmniejsza z trzech high-endowych konstrukcji niemieckiej firmy. Wyżej w hierarchii znajdują się Concentro M oraz flagowe Concentro.

Najnowsze S 507 wyglądają skromniej od większych sióstr, ale dzielą z nimi podobne rozwiązania techniczne. Choć obudowa S 507 jest bardziej kanciasta, to nierównoległy układ ścianek nadal sprzyja redukcji fal stojących. Intrygującym zabiegiem stylistycznym jest uniesienie tylnej części skrzynki i ustawienie jej nie tyle na kolcach, co na długich nóżkach, do złudzenia przypominających wysokie obcasy. Nadają one niemałej kolumnie lekkość i sprawiają, że nie przytłoczy wizualnie pomieszczenia, w którym zostanie ustawiona. Wysmuklona obudowa mieści czterodrożny układ przetworników. Tony średnie i wysokie przetwarza koncentryczny moduł stepX-JET, składający się z wysokotonowego JET-a 5c oraz 13-cm średniotonowego stożka z aluminium. W komplecie z kolumnami znajdują się trzy wymienne aluminiowe pierścienie DCR (Directivity Control Ring), dzięki którym użytkownik może sam dopasować charakterystyki kierunkowe zakresu średniotonowego do warunków akustycznych pomieszczenia odsłuchowego oraz własnych upodobań.

Pierścienie kontrolujące kierunkowość pozwalają kształtować relacje pomiędzy dźwiękiem docierającym do odbiorcy bezpośrednio a odbitym. Zakres nisko-średniotonowy powierzono 18-cm przetwornikowi z kanapkową membraną o „krystalicznym” wykończeniu. Składa się ona z widocznej na zewnątrz warstwy folii aluminiowej, naklejonej na spód z papieru. W ten teoretycznie prosty sposób Elac łączy sztywność aluminium z dobrym tłumieniem wewnętrznym celulozy, zachowując przy tym relatywnie niską masę powierzchni drgającej. Charakterystyczny wzór kryształu sprzyja rozbijaniu rezonansów i dodatkowo zwiększa sztywność membrany.

Za bas odpowiadają aż cztery głośniki niskotonowe, montowane po bokach. Średnica 15 cm nie jest może imponująca, jak na to zastosowanie, ale Elac zapewnia, że zostały one przystosowane do pracy z dużym wychyleniem liniowym. Poza tym są aż cztery, co również pomoże „przepompować” odpowiednią ilość niskich tonów. Woofery ustawiono w konfiguracji, którą producent określa mianem ICD (Impulse Compensated Design). Ma ona gwarantować bas nie tylko mocny i głęboki, ale również konturowy i wolny od podbarwień. Podstawowe parametry Concentro S 507 sugerują, że do zasilania kolumn przyda się wydajny wzmacniacz. Efektywność wynosi 88 dB/2,83 V, a impedancja – 4 omy, z minimum przy 3 omach. Sam producent zaleca, by raczej nie podchodzić do „małych” Concentro z niczym poniżej 60 W na kanał. Górna granica to 500 W, z czego widać, że S 507 mają duży apetyt na moc. Elaki Concentro S 507 występują w dwóch wariantach wykończenia na wysoki połysk: czarnym albo białym. Kolumny są już dostępne w Polsce.

Para kosztuje 49998 zł.