fbpx

HFM

artykulylista3

 

Anaklasis

fb 1500 650

Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Z tej okazji, 22 listopada odbędzie się koncert – inauguracja działalności wytwórni płytowej Anaklasis.

Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „załamanie światła”, ale zawiera również muzyczną manifestację – to modyfikacja stóp rytmicznych polegająca na przestawianiu ich elementów. Tytuł Anaklasis nosi utwór Krzysztofa Pendereckiego z 1959 roku, wykorzystujący tę koncepcję w praktyce. Repertuar wytwórni obejmuje polską muzykę XX i XXI wieku, utwory uznanych i dobrze rokującychtwórców, znakomitych wykonawców. Celem wydawnictwa jest popularyzacja muzyki współczesnejwśród odbiorców otwartych na estetyczne wyzwania. Katalog podzielono na serie, porządkujące najciekawsze zjawiska związane z muzyką współczesną.

Portraits – monograficzna prezentacja dorobku współczesnych kompozytorów polskich XX i XXI wieku.
Sounds – spojrzenie na muzykę współczesną przez pryzmat jej wybitnych interpretatorów i ichinstrumentów.
Revisions – eksperymenty, przekroczenia, przewroty – prezentacja dorobku kompozytorów wywodzących się z innych muzycznych światów, np. elektroniki lub muzyki improwizowanej.
Heritage – nieznane szerzej skarby z archiwów najważniejszych instytucji i firm fonograficznych.
Images – wydawnictwa audio-wideo, w tym rejestracje spektakli operowych i koncertów oraz muzyczne filmy dokumentalne.

Do końca tego roku ukaże się dziewięć tytułów.

Działalność nowej wytwórni płytowej rozpocznie symbolicznie koncert specjalny, podczas którego usłyszymy program z albumu, który ukaże się w ramach serii Revisions: nowe, oryginalne ujęcie pieśni Stanisława Moniuszki w autorskich opracowaniach Cezarego Duchnowskiego.

„E-śpiewnik” towspółczesna interpretacja znanych utworów w wykonaniu kompozytorki i mistrzyni głosu Agaty Zubel, wiolonczelisty Andrzeja Bauera oraz odpowiedzialnego za warstwę elektroniki kompozytora Cezarego Duchnowskiego.

Koncert odbędzie się 22 listopada o godz. 20 w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14, Warszawa).

Bilety na to wydarzenie będą w sprzedaży od 22 października za pośrednictwem www.goingapp.pl oraz w dniu wydarzenia (na godzinę przed koncertem) w Małej Warszawie.

www.anaklasis.pl

www.pwm.com.pl/anaklasis