fbpx

HFM

artykulylista3

 

Roksan

004 013 Hifi 7 8 2019 007

31 maja Warszawę odwiedzili przedstawiciele kilku specjalistycznych marek, którzy w kameralnym gronie postanowili opowiedzieć o nowościach i odpowiedzieć na pytania uczestników. Swobodna formuła spotkania, istotnie różna od pokazów targowych, sprzyjała zarówno przekazaniu informacji technicznych, jak i luźniejszych spostrzeżeń oraz ciekawostek.

O swoich produktach opowiadali przedstawiciele Monitor Audio i Roksana, Cambridge Audio i Nordosta. O części z nich wspominaliśmy już na łamach „Hi-Fi i Muzyki”, ale jako że wszystkie marki cieszą się w naszym kraju dużą popularnością, warto zebrać posiadane informacje i uzupełnić je nowymi wiadomościami. Przy okazji pojawi się kilka ciekawostek, których próżno szukać w oficjalnych komunikatach prasowych.

Poszukując towarzystwa dla Monitor Audio, warto wypróbować Roksana. Obie marki mają tego samego właściciela, a ich biura projektowe znajdują się w tym samym budynku w Rayleigh, w hrabstwie Essex. Naturalnym więc wydaje się, że konstruktorzy kolumn sprawdzą efekt z siostrzaną elektroniką. Sam Roksan na razie wprowadza niewiele nowości. Niedawno pojawiło się ramię Sara do gramofonów Xerxes oraz sam Xerxes, tym razem z dopiskiem 20 Plus. Firma zakończyła produkcję DAC-a w podstawowej linii K3, pozostawiając w niej wzmacniacz zintegrowany, odtwarzacz CD i stereofoniczną końcówkę mocy. Konsekwentnie utrzymuje natomiast najbardziej rozbudowaną, tradycyjną i kierowaną do użytkowników winylu (choć oczywiście nie tylko) serię Caspian.

004 013 Hifi 7 8 2019 008

Najnowsze ramię Roksan Sara.

W Wielkiej Brytanii ma ona status szczególny i jest nierzadko utożsamiana z Roksanem. To właśnie w niej – obok wzmacniacza zintegrowanego i końcówki mocy – znajdują się przedwzmacniacz korekcyjny, zasilacz ze stabilizacją obrotów oraz urządzenie łączące obie te funkcje – wszystko jako uzupełnienie gramofonu Xerxes. Dla wielu użytkowników, a nawet sprzedawców w specjalistycznych sklepach, marka Roksan równa się Caspian plus Xerxes, z firmowym ramieniem i wkładką. Serię uzupełnia odtwarzacz CD, więc żeby oszczędzić klientom rozterek, firma opisuje go skromnym: „najlepszy na świecie”. I nawet jeśli nie jest najlepszy, to na pewno wystarczająco dobry i pasuje wyglądem do analogowej wieży. Wiadomo jednak, że na winylu świat się nie kończy. Konkurencja potrafi zaoferować nowsze, a przy tym tańsze urządzenia. Dlatego Roksan, wspierany głębokim portfelem Monitor Audio, zatrudnił jakiś czas temu Johna Greena.

004 013 Hifi 7 8 2019 009

Caspian – tradycyjna seria,
z którą Roksana utożsamia
wielu Brytyjczyków.

Inżynier ten projektował wcześniej dla Naima obwody elektroniczne i uczestniczył w budowaniu platformy Uniti. Pierwsze owoce jego aktywności w Roksanie powinny być widoczne już w przyszłym roku. Premiera zupełnie nowej serii ma się odbyć na wystawie High End 2020 w Monachium. Na razie wiadomo jedynie, że ma być tańsza od Caspiana i zawierać nowoczesne technologie. Czy pojawi się odtwarzacz strumieniowy albo urządzenie typu „all in one” – to na razie tajemnica.

 

 

 

Źródło: HFM 07-08/2019
Jacek Kłos