fbpx

HFM

artykulylista3

 

ProAc D2R

news042019 010

W 2019 roku ProAc obchodzi 40. rocznicę działalności. Z tej okazji firma przygotowała dwa zestawy specjalne. Mniejszy z nich to monitor D2R.

Response D2R powstał na bazie modelu Response D Two – udanej konstrukcji, od 15 lat produkowanej praktycznie w niezmienionej formie. W urodzinowej wersji wysokotonową kopułkę zastąpiono wstęgą (ang. ribbon) i właśnie jej model zawdzięcza dodatkową literę „R” w symbolu. Jak łatwo się domyślić, wymiana tweetera pociągnęła za sobą konieczność przestrojenia zwrotnicy. Response D2R nie zastąpi dotychczasowego D Two, ale oba monitory będą oferowane równolegle. Posiadacze oryginalnych D Two nie będą mogli uaktualnić ich do wersji wstęgowej, co wynika głównie z innego kształtu otworów montażowych. Response D2R pozostaną sporym dwugłośnikowym monitorem dwudrożnym. Wysokie tony reproduku- je wspomniana wstęga, umieszczona niecentrycznie. Średnica i bas to domena 16,5-cm stożka z ple-cionki włókna szklanego. Wyposaono go w miedziany korektor fazy i układ magnetyczny z przetwornika Seas Excel. Głośnik pracuje w obudowie bas- -refleks. Wylot tunelu re-zonansowego umieszczono z przodu. Pomimo skromnego wy- glądu, konstrukcja obudowy jest dość skomplikowana i wymaga od stolarza sporych umiejętności i precyzji. Podobnie jak Harbeth, ProAc nie ułatwia sobie życia i buduje skrzynki zgodnie z pryncypiami BBC. Cienkie ścianki ze sklejki brzozowej, obłożone grubymi płatami gęstych mat bitumicznych – to sposób wytłumiania i wytracania energii, promieniowanej do wnętrza skrzynki przez woofer. Jest to w pełni sensowna metoda radzenia sobie ze zniekształceniami. Inna od lansowanych współcześnie grubych i sztywnych ścianek, ale oparta na naukowych podstawach. Jak wszystkie rozwiązania, ma swoje wady, ale jej bezrefleksyjne lekceważenie byłoby błędem. Z zewnątrz skrzynki D2R są wykańczane pięknymi naturalnymi fornirami. Do wyboru przewidziano: czarny jesion, mahoń, czereśnię i klon. Za dopłatą producent oferuje palisander i heban. Monitor o wymiarach 43/23/26 cm (w/s/g) przeznaczono do pracy na podstawce.

Do zasilania polecane są wzmacniacze o mocy 30-150 W. ProAki Response D2R powinny wejść do sprzedaży w drugim kwartale 2019. Za parę w wykończeniu z gamy standardowej zapłacimy 16999 zł. Premium są o 2000 zł droższe.