fbpx

HFM

artykulylista3

 

Wireworld Chroma 8 i Starlight 8 USB

news032019 009

Oferta cyfrowych przewodów USB systematycznie się powiększa. Niedawno o uzupełnieniu katalogu dwoma modelami z tej kategorii poinformował Wireworld.

Amerykański specjalista największą popularność zyskał bardzo dobrymi płaskimi przewodami HDMI. Jego katalog jest jednak o wiele obszerniejszy i zawiera wszystkie popularne (oraz mniej popularne) rodzaje okablowania. Dwa nowe przewody USB serii 8 różnią się detalami budowy i reprezentują inne poziomy cenowe. Najważniejsze elementy konstrukcji pozostają jednak takie same. Chroma 8 występuje w, typowej dla tej serii, żółtej izolacji zewnętrznej. Przewodniki sygnałowe wykonano z miedzi beztlenowej. Starlight 8 to produkt z nieco wyższej półki. Umieszczono go w czerwonej otulinie zewnętrznej, a na przewodniki wykorzystano miedź srebrzoną. Oba kable są płaskie i zawierają rozwiązania opracowane przez Wireworlda: geometrię przewodników Uni-Path, dielektryk Composilex 3 oraz redukujące szumy wiązki przesyłające zasilanie 5 V. Według informacji producenta, o wyborze ostatecznej konstrukcji w każdym przypadku zdecydowały próby odsłuchowe z wykorzystaniem prototypów. W geometrii Uni-Path do owinięcia każdej pary przewodników wykorzystuje się gęsty, warstwowy ekran.

news032019 007

 

Chroni on sygnał przez zakłóceniami i interferencjami zewnętrznymi. Tego typu konstrukcja zmniejsza również przesłuch pomiędzy wiązkami. Zdaniem projektantów Wireworlda, istotnym problemem przy transmisji sygnału jest efekt tryboelektryczny. Polega on na pojawianiu się wysokich napięć, indukowanych na skutek odkształcania dielektryka. Może się zdarzyć na przykład w sytuacji, kiedy kabel zostanie zbyt mocno zgięty. Zgromadzone na izolacji ładunki elektrostatyczne rozładowują się w momencie zetknięcia z przewodnikiem, w wyniku czego powstaje szum. Amerykanie uważają, że zjawisko to jest głównym źródłem podkolorowań i efektu maskowania słabych sygnałów. Aby zmniejszyć jego wpływ, opracowali materiał dielektryczny o nazwie Composilex 3. Uzyskana dzięki niemu redukcja efektu tryboelektrycznego ma poprawić czystość dźwięku i odwzorowanie cichych szczegółów.

news032019 008

Szumy przesyłane do przetwornika c/a przez linię zasilającą 5 V ma z kolei zmniejszać otoczenie przewodników podwójnym ekranem, który oddzieli je od wiązek sygnałowych. Wireworld deklaruje, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom zarówno Chroma 8, jak i Starlight 8 z łatwością przekraczają oficjalną specyfikację USB 3.1. Oba modele są dostępne w fabrycznie konfekcjonowanych odcinkach o długości: 0,6 m, 1 m, 2 m i 5 m. Wszystkie można już kupić w Polsce. Za Chromę 8 USB 3.0 A do B oraz A do Micro-B o długości 0,6 m zapłacimy 199 zł. 1 m to wydatek 209 zł, 2 m – 239 zł, a 5 m – 269 zł. Ceny Starlighta 8 USB 3.0 A do B oraz A do Micro-B zaczynają się od 469 zł za 0,6 m. Metrowy odcinek kosztuje 609 zł, 2 m – 749 zł, a 5 m – 939 zł. Dostępne są także przewody w specyfikacji 3.1 z końcówkami C do C. Chromę 8 USB 3.1 0,6 m kupimy za 269 zł, a 1 m – za 279 zł. Starlight 8 USB 3.1 w tych samych długościach kosztuje, odpowiednio, 659 zł i 849 zł.