fbpx

HFM

artykulylista3

 

Rockport Avior II

news032019 004

Oferta Rockport Technologies pozostaje niewielka, ale jest systematycznie odświeżana. Po najmniejszej Atrii, następcy z dopiskiem „II” doczekał się stojący o stopień wyżej Avior.

Avior II zachował zewnętrzną formę poprzednika, ale zastosowano w nim nowe przetworniki, a w konsekwencji – zwrotnicę. Trójdrożną konstrukcję wyposażono w zdublowany układ basowy. Jest to najłatwiej zauważalna różnica pomiędzy Aviorem II a podstawową Atrią II. Wielkość wooferów, podobnie jak w przy- padku reszty zastosowanych w obu kolumnach głośników, pozostała taka sama. Takie same są też materiały, z których je zbudowano, choć nie należy wykluczyć pomniejszych różnic konstrukcyjnych. Za reprodukcję basu w Aviorze II odpowiadają dwa wspomniane woofery o średnicy 22,5 cm. Ich jednolicie wklęsłe membrany, pozbawione nakładek przeciwpyłowych, wykonano z kanapki kompozytów i włókien węglowych. Ich ogromną zaletą jest bardzo wysoka sztywność i zdolność tłumienia rezonansów wewnętrznych przy znikomej masie. Niską masę z bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną i termiczną łączą natomiast tytanowe karkasy cewek. Takie same materiały zastosowano w 15-cm przetworniku średniotonowym. Górę pasma pokrywa 25-mm berylowa kopułka, osadzona w płytkim falowodzie.

Jego zastosowanie ma poprawiać charakterystyki kierunkowe w okolicach podziału pasma ze średnicą. Użycie nowych przetworników wymusiło przeprojektowanie zwrotnicy. Filtr w Aviorach II został zmontowany metodą przestrzenną (punkt do punktu). Rockport stosuje rezystory Caddock oraz wykonywane na zamówienie kondensatory i cewki. Wszystkie podzespoły są dobierane z tolerancją 1%, a całe zestawy filtrów dopasowuje się indywidualnie do głośników. Gotowe i przetestowane zwrotnice są zatapiane w tłumiącej żywicy. Odchyloną do tyłu obudowę wykonuje się z trójwarstwowego laminatu i starannie wytłumia. Przednia ścianka w najgrubszym miejscu ma 15 cm. Boki zostały zaokrąglone, co zmniejsza ryzyko powstawania rezonansów wewnętrznych. Dodatkowo krzywizny frontu zostały łagodnie wyprofilowane, co minimalizuje dyfrakcję fal. Całość jest bardzo sztywna i niepodatna na drgania. Kolumny stoją na podstawach, które izolują je od drgań podłoża, a przy okazji dopełniają projekt plastyczny. Do wykończenia skrzynek i cokołów stosuje się najwyższej jakości czarny lakier fortepianowy. Parametry techniczne sugerują łączenie Aviorów II z mocnymi wzmacniaczami. Jako minimum producent zaleca 50 W. Efektywność wynosi 89,5 dB (2,83 V), a impedancja nominalna – 4 Ω. Według deklaracji Rockporta, pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 25 Hz – 30 kHz (-3 dB). Kolumna o wymiarach 118/38/62 cm (w/s/g, z podstawą) waży 99,8 kg.

Aviory II są już dostępne w Polsce. Cena za parę wynosi 173900 zł.