fbpx

HFM

artykulylista3

 

Rockport Atria II

news022019 004

Jak ten czas leci… Od premiery Rockportów Atriaminęło już pięć lat. Amerykańska wytwórnia postanowiła odświeżyć podstawowy model w swoim katalogui opracowała Atrię II. Nie ma rewolucji, ale zmiany,które zaszły, nie są też pomijalne.

Na pierwszy rzut oka Atria II wygląda jak poprzedniczka. To trójdrożna, trzygłośnikowa kolumna wolnostojąca, z wylotem bas-refleksu umieszczonym z tyłu. W porównaniu z pierwowzo-rem zmodyfikowano zwrotnicę. Zmianę wymusiło zastosowanie nowego przetwornika wysokotonowego. Pozostała nim berylowa kopułka Scan Speakao średnicy 25 mm, jednak aktualna wersja ma inną geometrię. Membrana pracuje teraz w płytkim falowodzie, co wpływa na charakterystyki kierunkowegłośnika.Zmiany zaszły także w przetwornikach średnio- i niskotonowym, choć ich średnice (15 i 22,5 cm) pozostały takie same. Membrany wykonuje się obecnie z najnowszej wersji kompozytu na bazie włókna węglowego, który to materiał stanowi oryginalne opracowanie Rockporta. Jego zastosowanie poprawiło stosunek sztywności do masy powierzchni drgających, dzięki czemu pracują jeszcze bardziej tłokowo. Poza tym oba przetworniki mają przeprojektowane profile i układy napędowe o wyższej mocyi liniowości. Według deklaracji producenta, wszystkie zmiany przekładają się na niższe niż w oryginalnych Atriach zniekształcenia, lepszą rozdzielczośći szerszy zakres dynamiki.Obudowy Atrii II wykonano z trzywarstwowego laminatu, by były maksymalnie sztywne i efektywnie tłumiły rezonanse.

Przednia ścianka ma grubość 10 cm (w pierwszej wersji deklarowano nawet 15), a zakrzywione boki – 6,3 cm w najszerszym miejscu.Kolumny odchylono do tyłu, starając się osiągnąć czasową spójność przetworników. Łagodne uformowanie, wyłoże-nie frontu miękkim materiałem i zmniejszenie powierzchni twardych płaszczyzn w pobliżu przetworników redukuje niekontrolowane odbicia i załamania fal dźwiękowych, które mogłyby zaburzać czytelność efektów przestrzennych.Klasyczną elegancję Atrii II podkreśla wykończenie czarnym lakierem fortepianowym. Za dopłatą producent spełnia indywidualne życzenia.Atrie II mają wymiary 110,5/32/51 cm(w/s/g, z podstawą) i ważą 68 kg/szt. Powstały z myślą o nagłaśnianiu mniejszych i średnich pomieszczeń. Zgodnie z deklaracją producenta, pasmo przenoszenia wynosi 28 Hz – 30 kHz (-3 dB). Efektywność to 87,5 dB/2,83 V, a impedancja nominalna: 4 omy. Do zasilania polecane są wzmacniacze o mocy co naj-mniej 50 W.Kolumny są już dostępne w Polsce.

Importer ustalił cenę na 119900 zł.