fbpx

HFM

artykulylista3

 

McIntosh XRT2.1K

news022019 001

Na wystawie Audio Show 2018 miała miejsce oficjalna polska premiera kolumn McIntosh XRT2.1K. C

XRT2.1K to wyjątkowo rozbudowane kolumny, przeznaczone do nagłaśniania naprawdę dużych pomieszczeń. Czterodrożny układ powstał w oparciuo… 81 przetworników. Samych 19-mm kopułek ze stopu metali lekkich, napędzanych neodymowymi magnesami, jest 45. Do tego dochodzi 28 pięciocentymetrowych aluminiowo-magnezowychśredniotonowców, dwa 16,5-cm nisko--średniotonowe oraz sześć 20-cm woo-ferów.Przetworniki niskotonowe mają no-wo opracowane membrany z nomeksuo strukturze plastra miodu i nanowłókien węglowych. Jest to materiał bardzo sztywny, wytrzymały, o tłokowej charakterystyce pracy. Głośniki mogą pracować z dużym wychyleniem liniowym, co zwiększa ich zdolność do wytwarzania wysokich ciśnień akustycznych.Kolumny zbudowano w formie dwóch pionowych płaszczyzn, ułożonych jedna za drugą. W pierwszej linii znajdują się przetworniki wyższych częstotliwości, za nimi, w większej, wzmacnianej obudowie – woofery. Taka geometria w przypadku McIntosha nie jest nowością. Badania nad nią firma prowadziła już pod koniec lat 70. XX wieku. Ich wyniki wykorzystywała w praktyce, budując zaawanasowane kolumny.Zdaniem konstruktorów McIntosha, układy wielogłośnikowe zapewniają słuchaczom siedzącym w różnych miejscach pomieszczenia podobne natężenie oraz zbliżoną jakość dźwięku. Pole optymalnego odsłuchu nie zostaje zawężone do niewielkiego sweet spotu.

news022019 002

Korzyścią płynącą ze zwielokrotnienia przetworników jest także odciążenie każdego z nich i wynikający z tego istotny spadek poziomu zniekształceń.Układ przetworników lewej i prawej kolumny jest niecentryczny – stanowią one swoje lustrzane odbicia. Charakterystyki kierunkowe XRT2.1K są zbliżone do walca, co redukuje odbicia od sufitu i podłogi. Wyloty tuneli bas-refleksu umieszczono z tyłu.Zwrotnica dzieli pasmo przy 150 Hz,450 Hz i 2,1 kHz. Zastosowano komponenty o dużej obciążalności. Cewki mają niską rezystancję i zostały starannie dobrane pod kątem tej konkretnej aplikacji. Kondensatory to również elementy niskostratne. Rezystory wyposażonow zintegrowane radiatory, poprawiające odprowadzanie ciepła. Dobre chłodzenie pozwala zachować stabilność parametrów przy pracy z wysoką mocą.W zwrotnicy znalazły się także bezpieczniki chroniące układ przed przeciążeniem. Jeśli zbyt głośny impuls spowoduje ich zadziałanie, po obniżeniu poziomu sygnału samoczynnie wracają do normalnego stanu.Luksusowy wygląd kolumn podkreśla siedem warstw lakieru na wysoki połysk. Do wykończenia wykorzystano także listwy ze szczotkowanego aluminium.Maskownice ze specjalnej połyskliwej dzianiny są przytrzymywane magnetycznie. Współgrają z powłoką obudów i dyskretnymi elementami ozdobnymi, przypominającymi wyglądem gałki we wzmacniaczach McIntosha.Podstawy wykonuje się ze szczotkowanego aluminium i barwionego na czarno szkła.

Od wibracji podłoża izolują regulowane stopki.XRT2.1K zostały przystosowane do zasilania w tri-ampingu, choć oczywiście mogą pracować w prostszej konfiguracji. Instalację okablowania ułatwiają trzy pary opatentowanych przez McIntosha pozłacanych terminali Solid Cinch.Flagowe kolumny mają wymiary 211/58/65,6 cm (w/s/g) i ważą 160 kg/szt. Według deklaracji producenta, przenoszą pasmo 12 Hz – 45 kHz. Efektywność wynosi 90 dB, a impedancja nominalna –8 omów. Mogą pracować z mocą ciągłą2 kW.Ich swobodę dynamiczną i szerokość pasma docenią jednak tylko nieliczni szczęśliwcy, ponieważ cena jest zaporowa.

Za parę XRT2.1K trzeba zapłacić 599000 zł.