fbpx

HFM

artykulylista3

 

Audio-Technica ATH-L5000

news012019 006

W katalogu Audio-Techniki pojawiły się luksusowe słuchawki wokółuszne. Muszle i pałąk ATH-L5000 wykończono najwyższej jakości skórą anilinową, wyprawioną przez brytyjską firmę Connolly.

Założona w 1878 roku wytwórnia zasłynęła jako dostawca najdroższych tapicerek dla przemysłu motoryzacyjnego. Początkowo jej obicia zamawiali lokalni producenci, m.in. Rolls-Royce, Bentley czy Aston Martin. Następnie dołączyły do nich inne renomowane marki, jak Ferrari czy Maserati. Akcenty jej obecności znajdziemy także w branży hi-fi. Skóry Connolly wykorzystało choćby B&W w modelu Sig- nature 800. W słuchawkach Audio-Techniki po raz pierwszy pojawiły się w roku 2003, w modelu ATH-L3000. Po 15 latach japoński specjalista wrócił do tamtego pomysłu i nadał luksusowe wykończenie zamkniętym ATH-L5000. Skóra anilinowa pokrywa w nich zewnętrzną część muszli oraz cały pałąk. Komfort użytkowania zwiększa opatentowane zawieszenie, tworzone przez dwa ruchome skrzydełka, przylegające bezpośrednio do boków głowy słuchacza. Obudowy wykonano z drewna sykomory. W każdej z nich pracuje dynamiczny przetwornik o średnicy 58 mm.

Zastosowano w nim bardzo lekki resor z tworzywa sztucznego, wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP – Carbon Fiber Reinforced Plastic). Samą membranę pokrywa substancja, właściwościami zbliżona do diamentu DLC (Diamond Like Carbon). Zwiększa ona sztywność powierzchni drgającej i poprawia odpowiedź impulsową, praktycznie nie podnosząc masy. Nowe słuchawki Audio-Techniki przenoszą pasmo 5 Hz – 50 kHz. Czułość wynosi 100 dB/mW, a impedancja – 45 Ω. W komplecie producent dołącza dwa przewody: z wtykiem 6,35 mm (duży jack) albo zbalansowany AT-B1XA z XLR-em po stronie źródła. Oba mają długość 3 m i końcówki A2DC (Audio Designed Detachable Coaxial) po stronie muszli. Wraz z ATH-L5000 nabywca otrzymuje sztywne etui ochronne. Flagowe Audio-Techniki zostaną wyprodukowane w liczbie 500 kompletów.

Polski importer ustalił cenę na 18999 zł. W momencie wysyłania styczniowego wydania do druku termin ich wprowadzenia do sprzedaży nie był jeszcze znany.