fbpx

HFM

artykulylista3

 

FinkTeam

2019 01 23 11 36 51 FinkTeam

Od niedawna w Polsce są dostępne kolumny niemieckiej firmy FinkTeam. Przedsięwzięcie, utworzone z inicjatywy znanego konstruktora Karl-Heinza Finka, oferuje na razie dwa modele: WM-4 oraz Borg.

Obie konstrukcje powstały w oparciu o autorskie projekty założyciela. Są to pierwsze modele FinkTeam, ale zdecydowanie nie pierwsze w karierze Karl-Heinza Finka. Jego biuro Fink Audio Consulting stworzyło bowiem liczne opracowania m.in. dla Tannoya, Mission czy Q-Acoustics. Obie kolumny FinkTeam są podłogowe i wykorzystują duży przetwornik basowy, montowany na przedniej ściance. WM-4 to bardzo duża konstrukcja trójdrożna. Autorski woofer ma aż 15 cali średnicy i pracuje w adekwatnie dużej komorze typu bas-refleks, wentylowanej z przodu. Sekcja średnio-wysokotonowa jest układem symetrycznym. Pracują w niej dwa 14-cm średniotonowce z płaskimi membranami oraz wysokotonowy AMT, opracowany we współpracy z Mundorfem i przez niego produkowany. Potężne kolumny o masie 135 kg i wymiarach 145/45/58 cm (w/s/g, szt.) reprodukują pasmo od 30 Hz do 30 kHz. Efektywność wynosi 90 dB, a impedancja nominalna – 6 omów. Współpracę ze wzmacniaczami lampowymi ułatwia opcjonalny moduł, który wyrównuje jej przebieg.

 

004 009 Hifi 12 2018 009

Drugim modelem jest widoczny na zdjęciu Borg. To bardziej kompaktowa kolumna dwudrożna o wysokości 105 cm. Firmowy głośnik nisko-średniotonowy ma 10,25 cala, a wysokotonowy to znów AMT Mundorfa. Efektywność wynosi 87 dB/2,83 V, a nominalna impedancja – aż 10 omów (min. 6,5 oma przy 20 kHz). Pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 41 Hz – 30 kHz, przy spadku 6 dB. Obudowy w obu przypadkach mają konstrukcję warstwową. Klei się je głównie z MDF-u o różnej grubości i stosuje odpowiednie materiały tłumiące. Do projektowania Fink wykorzystuje zaawansowane oprogramowanie własnego pomysłu. Autorski sposób modelowania pozwala wychwytywać i efektywnie eliminować pasożytnicze rezonanse. Oba modele dają możliwość delikatnego dostrojenia parametrów do akustyki pomieszczenia i preferencji odbiorcy. Do tego celu służą pokrętła przy terminalach. Kolumny FinkTeam są już dostępne w Polsce.

Borg kosztuje równowartość 24900 euro, a WM-4 – 65000 euro.