fbpx

HFM

artykulylista3

 

Audiovector QR5

004 009 Hifi 12 2018 007

Audiovector uzupełnił od góry serię zestawów głośnikowych QR. Najwyższy model QR5 to duża kolumna podłogowa, przeznaczona do nagłaśniania pomieszczeń o powierzchni co najmniej 25 m².

Audiovector QR5 powstał jako rozwinięcie modelu QR3. Ich obudowy są wyraźnie większe i mieszczą pełny trójdrożny układ głośników. Efektywność przetwarzania niskich tonów poprawia tunel bas-refleksu, promieniujący w dół. Wysokie tony odtwarza, zyskująca coraz większą popularność, konstrukcja AMT. Jej front został wykonany z aluminium lotniczego, poddanego procesowi szkiełkowania, następnie szczotkowanego i anodowanego na kolor wolframu. Z frontem zintegrowana jest dyspersyjna metalowa siateczka w kolorze różowego złota. Pomysł na nią zaczerpnięto ze studyjnych filtrów pop, ustawianych przed mikrofonem wokalisty i przeciwdziałających odgłosom szybko przepływającego powietrza (charakterystyczne „uderzenia”, towarzyszące najczęściej artykulacji głosek „p” i „b”). Swój filtr Audiovector określa mianem S-Stop, a jego zadanie polega na ograniczaniu zbyt natarczywych, nieprzyjemnych dla ucha sybilantów. Jego działanie ma być jednak na tyle subtelne, by nie ograniczać szczegółowości muzyki, a równocześnie wystarczająco efektywne, by uwypuklić w muzyce dźwięczność i słodycz.

Środek i dół pasma reprodukują trzy głośniki o średnicy 15 cm. Ich jednolicie wklęsłe membrany mają budowę kanapkową. Pomiędzy okładzinami z aluminium znajduje się warstwa materiału tłumiącego. Połączenie metalu i miękkiego wkładu pozwala połączyć wysoką sztywność i lekkość z dobrym tłumieniem wewnętrznym. Audiovector zapewnia, że praca membran jest niemal idealnie tłokowa. Zwrotnica dzieli pasmo przy 400 Hz i 3 kHz, a kolumna pokrywa zakres 25 Hz – 45 kHz. Deklarowana efektywność wynosi 91 dB, a impedancja nominalna – 4 omy. Producent podkreśla, że QR5 są bardzo łatwe do wysterowania. Największe kolumny Audiovectora będą dostępne w trzech wariantach wykończenia: błyszczącej czerni, satynowej bieli i ciemnym fornirze orzechowym. Pierwsza publiczna prezentacja Audiovectorów QR5 odbyła się w czasie Audio Video Show 2018. Egzemplarze z seryjnej produkcji powinny trafić do sprzedaży na przełomie roku.

Przewidywana cena za parę wyniesie około 12000 zł.