fbpx

HFM

artykulylista3

 

Gauder Darc 100

004 009 Hifi 12 2018 002

W czasie Audio Show 2018 odbyła się oficjalna prezentacja kolumn Gauder Akustik Darc 100. W ubiegłym roku prezentowano je przedpremierowo.

Seria Darc to zupełnie nowy koncept w katalogu Gaudera. Obudowy wykonuje się nie z MDF-u, a z aluminiowych żeber, przekładanych materiałem tłumiącym. Są przez to wyjątkowo sztywne, a równocześnie odporne na rezonanse. Dodatkowo konstrukcja jest wewnątrz wzmocniona skomplikowanym rusztowaniem, które jeszcze bardziej ją usztywnia. Aktualnie w skład linii Darc wchodzi pięć kolumn podłogowych: od Darc 60 do Darc 250. Wszystkie są dostępne w pięciu standardowych wariantach kolorystycznych, będących wynikiem róż- nych metod barwienia aluminium. Można również zamówić wykończenie w dowolnym lakierze, a także chromowane czy nawet złocone. Termin realizacji i cena – do uzgodnienia. We wszystkich modelach Gauder stosuje ceramiczne przetworniki swojego ulubionego Accutona. Tym razem nie są jednak białe, ale ciemnoszare, dzięki czemu wyglądają wyjątkowo nowocześnie i atrakcyjnie. Jako opcja za dopłatą dostępne są tweetery diamentowe.

Pasmo dzieli zwrotnica o ekstremalnie stromym zboczu 60 dB na oktawę. Zważywszy na fakt, że powszechnie za strome uważane są filtry 4. rzędu, a więc o nachyleniu 24 dB/okt., w Gauderze mamy do czynienia z prawdziwym wodospadem. Do realizacji tego bezkompromisowego projektu wykorzystuje się wyłącznie pasywne komponenty wysokiej jakości, głównie Mundorfa. Wspomniane Darc 100 zajmują środkową pozycję w serii. W obudowie zamkniętej umieszczono konstrukcję trójdrożną, czterogłośnikową. Wysokie tony przetwarza 25-mm kopułka, a średnicę i bas – trzy stożki 17 cm. Kolumny wyposażono w podwójne terminale WBT, umożliwiające bi-amping i bi-wiring.

W wersji podstawowej Darc 100 kosztują równowartość 40000 euro. Diamentowe tweetery i niestandardowe wersje kolorystyczne wymagają dopłaty.