fbpx

HFM

artykulylista3

 

Borg, Darc 100 i analog

Gauder Darc 100

W czasie Audio Show 2018 odbędzie się prezentacja kolumn Fink Team. Niemiecka firma powstała z inicjatywy znanego konstruktora Karl Heinza Finka. Aktualnie w katalogu znajdują się dwa modele: WM-4 oraz Borg. Na wystawie zagra mniejszy i nowszy Borg. Kompaktowa, w porównaniu z WM-4, kolumna dwudrożna ma wysokość 105 cm.

 Na przedniej ściance umieszczono przetwornik wysokotonowy AMT, produkowany przez Mundorfa, oraz autorski nisko-średniotonowiec Finka, o nietypowej średnicy 10,25 cala. Obudowa ma konstrukcję warstwową, a do jej wykonania wykorzystano głównie MDF o różnej grubości. Do projektowania Fink wykorzystuje zaawansowane oprogramowanie własnego pomysłu. Autorski sposób modelowania pozwala wychwytywać i efektywnie eliminować pasożytnicze rezonanse. Efektywność Borga wynosi 87 dB/2,83 V, a nominalna impedancja – aż 10 omów (min. 6,5 oma przy 20 kHz). Pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 41 Hz – 30 kHz, przy spadku 6 dB. Cena to równowartość 24900 euro. Na wystawie będzie obecny projektant, z którym będzie można porozmawiać i dopytać o interesujące nas szczegóły konstrukcji, a może nawet tajniki budowania kolumn. Kto wie? Zestawom Fink Team Borg będzie towarzyszyć elektronika niemieckiej wytwórni Einstein. Druga nowość to kolumny Gauder Akustik z serii Darc. W ubiegłym roku prezentowano je przedpremierowo.

Na Audio Show 2018 zagra finalna odsłona Darc 100 i to od razu w topowej wersji, z diamentową kopułką wysokotonową. Kolumna jest trójdrożna, zbudowana w oparciu o ceramiczne przetworniki Accutona. Tym razem nie są jednak białe, ale ciemnoszare, dzięki czemu wyglądają wyjątkowo nowocześnie i atrakcyjnie. Pasmo dzieli zwrotnica zbudowana z podzespołów Mundorfa. Jej charakterystyczną cechą jest ekstremalnie strome zbocze: 60 dB na oktawę(!). Zważywszy na fakt, że za strome uznaje się już filtry czwartego rzędu, czyli o nachyleniu 24 dB, to w Gauderze mamy istny wodospad. Obudowy Darc 100 wykonuje się z aluminiowych żeber, przekładanych materiałem tłumiącym. Są przez to bardzo sztywne, a równocześnie odporne na rezonanse, zwłaszcza że wnętrze kolumny na całej wysokości wypełnia gęsta sieć wzmocnień. Darc 100 w wyposażeniu podstawowym kosztują równowartość 40000 euro. Za diamentowe tweetery trzeba sporo dopłacić, ale to już nie zależy od Gaudera, tylko od Accutona. Również na tej prezentacji będzie dostępny konstruktor, a zarazem właściciel firmy – dr Roland Gauder.

Oficjalną polską premierę będzie miał gramofon TechDAS Air Force III Premium (108500 zł) oraz zupełnie nowy, „budżetowy” Air Force V (48900 zł).  Pisaliśmy o obu w dziale nowości. Pierwszy zagra z nowym ramieniem Swedish Analog Technologies SAT LM-09 (100000 zł – to nie literówka) i wkładką My Sonic Lab. Drugi – z 10-calowym Acoustical Systems Aquilar 10 (35000 zł) i wkładką Etsuro Urushi Cobalt (18500 zł). Pojawi się także najnowszy gramofon Kuzma Stabi R (od 30000 zł), z firmowym ramieniem i „optyczną” wkładką DS Audio oraz przeznaczonym do niej przedwzmacniaczem DS W-2 (46500 zł/kpl.). Na deser przewidziano ramię Viv Lab Rigid Float. Nietypowa konstrukcja o długości efektywnej 7 cali, została pozbawiona łożyska i po prostu pływa na powierzchni z oleju ferromagnetycznego.

Do prezentacji posłuży gramofon Dohmann Helix 2.