fbpx

HFM

artykulylista3

 

Focal Elegia

news102018 008

Focal coraz śmielej sobie poczyna w segmencie drogich słuchawek. Po modelach Elear, Utopia (2016) i Clear (2017) wprowadza Elegię.

W przeciwieństwie do udanych poprzedników, Elegia jest konstrukcją zamkniętą. Warto zaznaczyć, że to pierwsze tego typu słuchawki w katalogu Focala. Elegia bazuje na dynamicznym przetworniku o średnicy 40 mm. Membrana ma kształt odwróconej kopułki. Wykonano ją ze stopu aluminiowo-magnezowego (dzięki temu jest lekka i sztywna) i zawieszono na gumowym resorze o grubości zaledwie 110 mikronów. Profil powierzchni drgającej przypomina literę „M”, co ma zwiększać obszar efektywnie promieniujący dźwięk. Do napędu wykorzystano neodymowy magnes oraz miedzianą cewkę o wysokości 4 mm, nawiniętą bez karkasu. Produkcja i montaż podzespołów odbywają się z wyjątkową dokładnością. Do precyzyjnego dawkowania ilości kleju, łączącego membranę z zawieszeniem i cewką powstał specjalny robot. W efekcie rozbieżność charakterystyk dwóch przetworników montowanych w jednych słuchawkach mieści się w bardzo wąskim zakresie +/- 0,5 dB. W wyznaczonych punktach obudowy umieszczono dwie szczeliny wentylacyjne. Ułatwiają one przepływ powietrza, przez co poprawiają liniowość najniższych tonów. Szczelina z tyłu muszli wyłapuje także ciśnienie wytwarzane przez centrum układu napędowego, zapobiegając kompresji dźwięku.

Wokółuszne poduszki z termokształtnej pianki wykończono mikrofibrą. Odlewany z aluminium pałąk zapewnia solidność i stabilność mechaniczną, nie powodując przy tym nadmiernego wzrostu masy konstrukcji. Komfortowi użytkowania sprzyja obszycie go perforowaną skórą. Focal podkreśla, że pomimo sporych rozmiarów i masy 430 gra- mów Elegia poprawnie współpracuje nie tylko z urządzeniami stacjonarnymi, ale także ze sprzętem przenośnym. Sprzyja temu impedancja 35 omów. Efektywność wynosi 105 dB/1 mW/1 kHz, a pasmo przenoszenia: 5 Hz – 23 kHz. W muszlach znajdują się zatrzaskowe gniazda. Odpinany przewód ma długość 1,2 m. Zarówno po stronie słuchawek, jak i źródła dźwięku jest zakończony najpopularniejszym wtykiem typu mały jack (3,5 mm), więc jeżeli do zastosowań domowych okaże się zbyt krótki, można go łatwo wymienić. W zestawie producent dołącza także przejściówkę na duży jack oraz estetyczny futerał podróżny. Słuchawki Focal Elegia zostały oficjalnie zaprezentowane 5 października na wystawie Rocky Mountain Audio Fest. Do sprzedaży w Polsce wejdą nie wcześniej niż w grudniu 2018.

Przewidywana cena wyniesie 3999 zł.