HFM

artykulylista3

 

Gato Audio FM-30

news022018 004

Gato Audio uzupełniło szczytową serię FM mniejszymi kolumnami wolnostojącymi. FM-30 wyglądają jak FM-50, tyle że przeskalowane. Podobnie jak flagowiec, mają łączyć atrakcyjne wzornictwo i staranne wykonanie z wysoką kulturą dźwięku.

FM-30 to kolumna o wysokości 97 cm i objętości 30 litrów. Mimo że nie najmniejsza, smukłe proporcje pozwolą ją dyskretnie wtopić w wystrój pomieszczenia. Ścianka przednia jest odchylona do tyłu i niezbyt szeroka; boczne zwężają się do tyłu. Wizualną lekkość podkreśla elegancka podstawa. Projekt plastyczny ukrywa masę 29 kg, a przemyślana konstrukcja mechaniczna zapewnia stabilność. Gato FM-30 to kolumna trójdrożna. Większość powierzchni frontu zajmują przetworniki. Za górę pasma odpowiada 38-mm kopułka, wyposażona w mocny magnes ferrytowy i zamknięta z tyłu komorą wygaszającą energię. Tony średnie i niskie przetwarzają trzy głośniki 15-cm: jeden reprodukuje średnicę, a dwa – bas. Wyposażono je w membrany polipropylenowe z domieszką mineralną, która poprawia sztywność. Do połączenia z odlewanym koszem stosuje się zawieszenie z niskostratnej, miękkiej gumy naturalnej, pochłaniającej niewiele energii. W nabiegunniku umieszcza się miedziany pierścień, minimalizujący prądy wirowe i poprawiający równomierność pola magnetycznego w całej szczelinie cewki. Głośniki pracują wewnątrz obudowy nazwanej przez Gato „FusedMass”.

news022018 005

Jest to konstrukcja wielowarstwowa, złożona z trzech materiałów o różnej gęstości i grubości: solidnej płyty MDF o średniej częstotliwości rezonansowej, cienkiej warstwy bitumicznej rezonującej bardzo nisko i średniej płyty HDF, której rezonans pojawia się relatywnie wysoko. Warstwy, sklejone razem pod wysokim ciśnieniem, re- dukują nawzajem swoje niepożądane właściwości. Gato deklaruje, że w porównaniu z typowym materiałem o tej samej grubości (np. MDF-em) FusedMass znacząco obniża rezonans i wibracje skrzynek. Dodatkowo, obudowy wzmacnia się od wewnątrz usztywniającymi wieńcami. Pasmo dzieli PurePhase, opracowana z myślą o serii FM. Konstruktorowi zależało na uzyskaniu jak najlepszej kontroli charakterystyki fazowej i częstotliwościowej przetworników, a także na zbudowaniu takiego układu filtrów, który pochłaniałby jak najmniej energii sygnału.

Ważne było również zestrojenie układu w taki sposób, aby kolumna promieniowała możliwie szeroko, zachowując liniową charakterystykę także poza osią główną. Projektant wyszedł z założenia, że szeroka dyspersja, uwzględniająca odbicia od sufitu oraz ścian pomieszczenia, jest istotna dla uzyskania efektu, który znamy z koncertu na żywo. W związku z tym dźwięki odbite powinny mieć sygnaturę brzmieniową taką samą, jak te promieniowane bezpośrednio. Kolumny FM-30 wyposażono w regulację skrajów pasma. Odbywa się ona na drodze pasywnej. Przekładając zworki w gniazdach XLR, można dostosować ilość basu, detali, a także skupienie dźwięku do własnych upodobań oraz warunków pokoju odsłuchowego. Do połączenia kolumny ze wzmacniaczem służą solidne podwójne terminale. Tylna ścianka jest tak wąska, że trzeba je było zamontować pionowo. Jeżeli chodzi o wy- kończenie, to producent przygotował trzy warianty: biel, czerń i naturalny orzech – wszystkie błyszczące. Gato Audio FM-30 są już dostępne w sprzedaży.

Wersje w lakierach kosztują 24998 zł, a w fornirze – 25498 zł za parę.