HFM

artykulylista3

 

Focal Clear

news012018 012

Na konferencji towarzyszącej Audio Show 2017 Focal zaprezentował kilka nowości. W ubiegłym miesiącu („HFiM” 12/2017) pisaliśmy o kolumnach Kanta No 2. Tym razem skierujemy uwagę na słuchawki Clear

Luksusowe Focale Clear lokują się w katalogu pomiędzy modelem Elear a flagową Utopią. Przeznaczono je głównie do użytku domowego. Impedancja 55 omów i dołączany w zestawie przewód z wtykiem 3,5 mm umożliwiają, co prawda, bezkolizyjną współpracę ze sprzętem przenośnym, jednak satysfakcja ze słuchania będzie ściśle powiązana z warunkami otoczenia. Clear to bowiem konstrukcja nawet nie tyle otwarta, co… bardzo otwarta. Z tyłu, za membraną, znajduje się jedynie ozdobna siateczka, która przy okazji chroni przetworniki przed uszkodzeniem mechanicznym. Nie ma żadnej innej bariery, która mogłaby izolować użytkownika od hałasów zewnętrznych. Poduszki także nie spełniajątej funkcji, ponieważ ich powierzchnię wykończono perforowaną skórą oraz mikrofibrą. Jedynym, co tłumi trochę hałasów zewnętrznych, jest 20-mm warstwa pianki termokształtnej, z której wykonano poduszki. Resztę podziurkowano jak szwajcarski ser, co ma umożliwić jak najbardziej swobodny przepływ energii. Wszystko to oznacza, że w cichych pomieszczeniach Clear zagrają swobodnie, szczegółowo i przekażą całą masę subtelnych kontrastów barwnych i dynamicznych.

news012018 011

Natomiast kiedy wyjdziemy w nich na zewnątrz i udamy się na przejażdżkę komunikacją miejską bądź spacer po centrum, muzyka utonie w miejskim zgiełku. Przeciwko wynoszeniu najnowszych Focali z domu przemawia także ich luksusowy wygląd. To duże i piękne słuchawki, na które niepodobna nie zwrócić uwagi. Amatorów cudzej własności nie brakuje, więc trzeba zachować czujność albo po prostu nie kusić losu. Wokółuszne Cleary mają konstrukcję dynamiczną. Dźwięk przetwarza 40-mm odwrócona kopułka ze stopu aluminiowo- magnezowego.

news012018 018

Jej kształt przypomina literę „M”. Jest to autorskie opracowanie Focala, na które firma stara się uzyskać ochronę patentową. Wcześniej podobny głośnik Francuzi montowali w modelu Elear, a jego berylową wersję – w szczytowych Utopiach. Cewka ma średnicę 25,5 mm i jest nawinięta bez karkasu, a więc – mówiąc obrazowo – wisi w powietrzu. Zamiast drutu aluminiowego czy CCAW (aluminium pokrywane warstwą miedzi) nawinięto ją drutem z czystej miedzi.

news012018 017

Poprawia to zdolność odprowadzania ciepła i przewodnictwo. Focal podkreśla, że zastosowanie miedzianego drutu przekłada się na lepszą dynamikę dźwięku i czytelne odwzorowanie szczegółów. Membrana jest zawieszona na bardzo cienkim, bo zaledwie 75-mikronowym resorze. Umożliwia on pracę z relatywnie dużym wychyleniem, a dzięki odsunięciu rezonansu układu w okolice 24 kHz pozwala zachować liniowość reprodukcji góry pasma i szybkość transjentów. Focal deklaruje, że kształt i materiał membrany dają bardzo pożądane zestawienie cech. Jest ona leciutka, sztywna, a zarazem odznacza się dobrym tłumieniem wewnętrznych rezonansów. Poruszana lekką cewką i mocnym magnesem, umieszczona w otwartej obudowie, ma dawać selektywny i przestrzenny dźwięk, bardziej przypominający odsłuch z kolumn niż ze słuchawek. Cleary są budowane z naturalnych materiałów wysokiej jakości. Wszystkie części metalowe odlewa się z aluminium. Warto przy tym zwrócić uwagę na konstrukcję pałąka i regulację ustawienia muszli. Zostały opracowane tak, aby kąt, pod jakim przetworniki emitują dźwięk do ucha, pozostał niezależny od wielkości głowy słuchacza. Nacisk zaś ma się rozkładać równomiernie, a zakres regulacji – wystarczyć do umieszczenia Clearów nawet na dużej łepetynie.

news012018 011

Do wykończenia używa się skóry i mikrofibry. Otwory w perforacjach mają około 1 mm średnicy, co sprzyja przenikaniu energii akustycznej, ale też ułatwia odprowadzanie nadmiaru ciepła z ciała użytkownika. Połączenie obu materiałów na wewnętrznych powierzchniach poduszek ma także cel akustyczny. Poprawia równomierność charakterystyki częstotliwościowej, docierającej do ucha. W standardowym wyposażeniu Focal dodaje trzy przewody. Wykonano je z miedzi beztlenowej o wysokiej czystości i owinięto bawełnianą izolacją. Krótki, 1,2-metrowy kabel z wtykiem 3,5 mm został dołączony z myślą o urządzeniach przenośnych. Pozostałe mają po 3 metry, przy czym jeden jest zakończony dużym jackiem (6,3 mm), a drugi – 4-pinowym XLR-em. Ten ostatni umożliwia zasilanie słuchawek w układzie symetrycznym i uzyskanie optymalnych efektów brzmieniowych. W zestawie znajduje się także przejściówka z małego na duży jack oraz kompaktowe etui podróżne z twardej pianki. Chroni ono przed uszkodzeniem mechanicznym, a równocześnie nie zajmuje dużo miejsca w walizce bądź plecaku.

news012018 011

Na koniec warto wspomnieć, że Cleary są montowane ręcznie we francuskiej fabryce Focala w Saint-Etienne, a przetworniki do nich dobiera się z tolerancją zaledwie 0,5 dB. Pierwszy polski pokaz Focali Clear odbył się w listopadzie 2017, ale do końca roku były one towarem praktycznie nieosiągalnym. Pierwsza większa dostawa jest spodziewana w styczniu tego roku, choć bezpieczniej będzie przyjąć, że nastąpi w pierwszym kwartale 2018. Cena 6999 zł na pewno nie jest niska, ale zważywszy na jakość wykonania, materiałów oraz rozwiązania techniczne, nie wydaje się wygórowana.

news012018 011

 

Jacek Kłos

Hi-Fi-Muzyka 01/2018