HFM

artykulylista3

 

Shunyata Delta

news112017 008

Shunyata Research wprowadziła do oferty zupełnie nową linię Delta. Plasuje się ona pomiędzy produkowanymi wcześniej Alphą i Venomem i obejmuje kompletny system okablowania, przeznaczonego do systemów klasy średniej i wyższej.

Delta zawiera zarówno przewody do transmisji sygnału – głośnikowy, łączówkę i cyfrowy, jak i dwa modele kabli zasilających: Delta NR z filtrem zakłóceń oraz Delta EF – z mniejszym wtykiem, umożliwiającym podłączenie urządzeń, do których dostęp jest utrudniony (na przykład zabudowanych w szafce). W Delcie wykorzystano dielektryki fluorokarbonowe oraz przewodniki z czystej miedzi długokrystalicznej OCC w geometrii VTX. Polega ona na rozmieszczeniu nitek przewodzących na okręgu i pozostawieniu w środku pustego miejsca. Taki układ ma przeciwdziałać powstawaniu prądów wirowych oraz efektowi naskórkowemu. W produkcji wszystkich kabli sygnałowych Shunyata wykorzystała obróbkę KPIP (Kinetic Phase Inversion Process), która – zdaniem konstruktora – daje lepsze efekty niż wygrzewanie i obróbka kriogeniczna. Łączenia przewodników z wtykiem wykonuje się w technice spawania ultra-dźwiękowego. W przewodach zasilających montuje się wtyki typu CopperConn. W Delcie NR (noise reduction) zastosowano dodatkowy filtr zakłóceń pochodzących z sieci energetycznej. Działa on również „w drugą stronę”, nie dopuszczając do wtórnego przenikania szumów, generowanych przez zasilacze. Jest to szczególnie ważne w przypadku komputerów oraz urządzeń wyposażonych w mało wyrafinowane układy impulsowe. Generują one zakłócenia, które mogą przenikać wtórnie do sieci i drastycznie pogarszać jakość prądu, docierającego do reszty systemu.

W sieciówce Delta EF (extra flexibility) zastosowano mniejszy wtyk CopperConn EF-C15. Umożliwia on podłączenie urządzeń trudno dostępnych albo tych, w których projektant umieścił wejście IEC w nietypowym miejscu. Shunyata podkreśla, że w zmniejszonym wtyku powierzchnia przewodząca jest taka sama jak w standardowym CopperConnie. Przewody Shunyaty z serii Delta powinny już być dostępne w Polsce.

Głośnikowy Delta Speaker kosztuje 9840 zł/2 x 2 m, łączówka Delta IC – 4920 zł/1 m, przewód do gramofonu Delta Phono – 6400 zł/1 m, a cyfrowy Delta Digital IC – 2460 zł/1 m. Zasilający Delta AC NR to wydatek 3440 zł, zaś Delta AC EF – 2950 zł, w obu przypadkach za odcinek 1,75 m.