HFM

artykulylista3

 

20 lat minęło - Audio Video Show 2017

06 07 HIFI 10 2017 001

W dniach 17-19 listopada w Warszawie odbędzie się 20. edycja Audio Video Show. To największa wystawa sprzętu AV w Polsce i druga co do wielkości impreza tego typu w Europie.  

 W tym roku organizator znowu planuje zwiększyć liczbę pomieszczeń. W stosunku do ubiegłorocznej edycji pojawi się też kilka nowości i udogodnień, jednak ogólny charakter imprezy się nie zmieni. Wystawców i zwiedzających będą gościć Stadion Narodowy oraz hotele Golden Tulip i Radisson Blu Sobieski. Centralnym punktem imprezy pozostanie hotel Sobieski, w którym odwiedzających przywita najwięcej, bo aż 90 sal. Właśnie tam odbędą się najważniejsze prezentacje sprzętu hi-fi, a oprócz nich wykłady, seminaria i spotkania tematyczne. Przed dwoma laty do obiektów wystawowych dołączył Stadion Narodowy. Ten nowoczesny obiekt, z przestronnymi korytarzami, salami konferencyjnymi i lożami, znakomicie się nadaje na takie okazje. Na Stadionie, oprócz sprzętu hi-fi, zostaną pokazane urządzenia wideo firm: Epson, JVC, Loewe, Panasonic, Philips, Samsung i Sony. Tu także znajdziemy strefę słuchawkową o powierzchni ponad 1000 m² – prawdziwy raj dla każdego miłośnika nauszników. Program imprezy uzupełnią prezentacje w położonym naprzeciwko Sobieskiego hotelu Golden Tulip.

Zmiany

AVS ewoluuje od dwudziestu lat. Początkowo wystawa była adresowana do grona koneserów dobrego dźwięku, by z czasem stać się bardziej popularną i uniwersalną. Zwiedzający mogą się tu zapoznać z urządzeniami wyjątkowymi i nierzadko bardzo kosztownymi. To także jedyna tak duża impreza organizowana w Polsce, w czasie której można przesłuchać i porównać wiele modeli ze wszystkich pułapów cenowych. To się na pewno nie zmieni. A co udało się poprawić? Przede wszystkim wydłużono czas otwarcia wszystkich lokalizacji w piątek. W ubiegłym roku Audio Video Show oficjalnie startowało o 14:00. W tym rozpocznie się o 13:00 i potrwa do 20:00. To już prawie tyle, co w niedzielę, a zarazem wystarczająco długo, aby opłacało się przyjechać spoza Warszawy. Jak twierdzą organizatorzy, warto się wybrać właśnie tego dnia, choćby po to, by zrobić rekonesans przed sobotnim szaleństwem. A będzie co zwiedzać, bo w tym roku zostanie udostępnionych aż 166 sal, duża strefa słuchawkowa oraz mniejsze punkty na korytarzach. Zwiedzanie warto sobie wcześniej zaplanować, bo przy tak dużej liczbie atrakcji nie ma fizycznej możliwości, aby wszystko zobaczyć i wszystkiego posłuchać, nawet jeśli na AVS spędza się bite trzy dni. Inną ważną zmianą jest otwarcie drugiego, równoległego wejścia na PGE Narodowy, prowadzącego prosto na trybunę wschodnią (od strony strefy słuchawkowej). Nowe wejście przy bramie numer 1 (patrz: mapka)

mapa1

ułatwi dotarcie na stadion osobom przybywającym od strony Ronda Waszyngtona. Organizator przypomina, że – podobnie jak w ubiegłym roku – przejście pomiędzy salami znajdującymi się na trybunie wschodniej i zachodniej Narodowego jest zamknięte w piątek w godzinach 13:00 – 17:00. Jest to związane z funkcjonowaniem stadionu, bowiem droga przebiega przez działającą część biurową i może zostać udostępniona dopiero po jej zamknięciu. Przed 17:00 w piątek przejście z jednej trybuny na drugą wymaga zjechania windą na poziom ulicy (do wejścia) i przejścia przez parking podziemny pod płytą stadionu. W sobotę oraz niedzielę obiekt oszczędzi nam takich niespodzianek – przejście pozostanie otwarte przez cały dzień (patrz: mapka).

mapa2

 

Organizacja

Pomiędzy hotelami Golden Tulip/Sobieski a Stadionem Narodowym co pół godziny (a od 11.00 do 16.00 nawet co 20 minut) będą kursować bezpłatne autobusy w obu kierunkach. To chyba najlepszy sposób na zmianę lokalizacji. Alternatywnie można skorzystać z komunikacji miejskiej. Do dyspozycji osób zmotoryzowanych jest podziemny parking na 2000 samochodów, ulokowany pod stadionem. Dzienna opłata wynosi 25 złotych, ale płacimy za każdy wjazd, więc lepiej tak rozplanować czas, żeby albo spędzić cały dzień na Narodowym, albo porzucić auto na parkingu i przemieszczać się autobusem. Parkingi podziemne są dostępne także pod hotelami Golden Tulip i Sobieski, ale kosztują więcej. Aby nie stać w kolejce do wejścia, bilety można kupić wcześniej, na stronie internetowej organizatora. Można je też nabyć w kasach przy wejściu. Bilet jednodniowy kosztuje 30 zł. Karnet na trzy dni – 45 zł, co wydaje się rozsądniejszą opcją. Młodzież do 16. roku życia wchodzi za darmo. Dodatkowym ukłonem w stronę zwiedzających jest bezpłatna aplikacja na urządzenia z systemem iOS i Android, ułatwiająca poruszanie się po wystawie i będąca alternatywą dla papierowego przewodnika. Aplikacja daje dostęp do mapy, wyszukiwarki, informacji o firmach, prezentacjach i seminariach oraz rabatach. Przypomina także o zbliżających się wydarzeniach. Wszyscy, którzy ją ściągną, otrzymają możliwość zakupu kawy w restauracjach i kawiarniach Narodowego oraz Sobieskiego w cenie 3 zł. Dla osób spoza Warszawy, które będą chciały zostać na weekend, przygotowano specjalną ofertę noclegową w hotelach Campanile, Golden Tulip i Radisson Blu Sobieski.

 

Co na 20-lecie?

Największym zainteresowaniem będą się zapewne cieszyć prezentacje najdroższych i najbardziej zaawansowanych systemów. Część z nich jest sprowadzana do Polski specjalnie na wystawę.
Tegoroczna edycja na pewno nikogo pod tym względem nie zawiedzie. Zapowiedziano m.in. premierę kolumn Wilson Audio Alexia Series 2. Nie zabraknie też wyższego modelu Alexx, który w ubiegłym roku przyciągnął tłumy. Po raz pierwszy Polskę odwiedzi Peter McGrath z Wilsona – postać wręcz legendarna w świecie hi-endu. Peter zawsze przywozi ze sobą wspaniałą kolekcję własnych nagrań hi-res, wykonywanych dla najlepszych wytwórni płytowych, jak np. Harmonia Mundi. Można będzie zatem posłuchać muzyki prosto ze studia. I to takiej, której nie zdążyły zepsuć kompresory, limitery czy korektory.
Swój najnowszy, a zarazem szczytowy odtwarzacz zintegrowany pokaże dCS.

 

06 07 HIFI 10 2017 004


Vivaldi One to alternatywa dla pełnego, czteropudełkowego setu Vivaldi. Brzmieniowo ponoć depcze mu po piętach, a jest zauważalnie tańszy. W Warszawie pojawią się również dwie najnowsze propozycje Dana D’Agostino – Progression Preamplifier i Progression Stereo.
Gratką dla audiofilów będzie z pewnością światowa premiera najdroższych, flagowych kolumn marki Sonus Faber. Szczegóły operacji na razie są tajne. Wiadomo jedynie, że zestawy będą zasilane topową elektroniką Audio Researcha.
Bowers & Wilkins zaprezentuje kolumny z najnowszej linii 700, zaś szczytowe Marantze z serii 10 pokaże zwiedzającym nie kto inny, jak Ken Ishiwata. Ambasador tej marki gościł już w Warszawie kilka razy, a na jego prezentacjach sale zawsze były pełne.
Jedną z największych atrakcji AVS 2017 będą tubowe kolumny Avantgarde Acou-stic Trio. W sali Wilanów II w Sobieskim zagra szczytowa konfiguracja z trzema stereofonicznymi Basshornami.


Zupełnie oddzielny opis należałoby poświęcić strefie słuchawkowej. To taka „wystawa na wystawie”, skupiająca w jednym miejscu słuchawki ponad 50 producentów – od bardzo prostych, budżetowych, po
high-endowe, kosztujące nawet... 250000 zł.

06 07 HIFI 10 2017 004


Tyle w przybliżeniu trzeba zapłacić za zestaw Sennheiser Orpheus HE 1, który zostanie zaprezentowany w oddzielnym pomieszczeniu i z pewnością stanie się jedną z głównych atrakcji imprezy. Wszystkich wymienić nie sposób, dlatego polecamy lekturę listy dostępnej na stronie organizatora.20-lecie Audio Video Show zapowiada się bardzo ciekawie. Warto zarezerwować sobie czas 17, 18 i 19 listopada 2017 i odwiedzić wystawę osobiście.
Więcej informacji, w tym listę wystawców i plany wystawy, można znaleźć na stronie organizatora – www.audioshow.pl

 

Audio Video Show 2017
17-19 listopada 2017
• Stadion Narodowy,
Al. Ks. J. Poniatowskiego 1
• Hotel Radisson Blu Sobieski,
Plac Artura Zawiszy 1
• Hotel Golden Tulip, ul. Towarowa 2


Godziny otwarcia:
Piątek, 17.11.2017, 13.00 – 20.00
Sobota, 18.11.2017, 10.00 – 20.00
Niedziela, 19.11.2017, 10.00 – 18.00