HFM

artykulylista3

 

W pionie i w poziomie

news102017 007

Denon rozszerza linię Design Series. Pojawią się w niej dwa wzmacniacze, które mogą pracować zarówno ustawione poziomo, jak i pionowo.

Większy – PMA-60 – zastępuje w ofercie PMA-50, na którego bazie powstał, zaś PMA-30 to nowy model w przystępnej cenie. PMA-60 dysponuje mocą 50 W przy czterech omach. Wyposażono go w zasilacz impulsowy oraz zbudowany z tranzystorów, a nie układów scalonych, stopień końcowy działający w klasie D. Przetwornik c/a jest przystosowany do pracy z sygnałami PCM o granicznych parametrach 32 bity/384 kHz oraz DSD256/ /11,2 MHz. Dane do konwersji przygotowuje firmowy upsampler Advanced AL32, który podnosi ich bazową rozdzielczość i częstotliwość próbkowania tak, aby jak najpełniej wykorzystać możliwości przetwornika. Nad poprawnym przebiegiem konwersji czuwa precyzyjny zegar taktujący. Oprócz jednego wejścia analogowego RCA, PMA-60 wyposażono w cztery wejścia cyfrowe: USB, koaksjalne oraz dwa optyczne. Producent podkreśla, że sygnał z USB jest dodatkowo blokowany, co ma zapobiegać negatywnemu wpływowi szumów wysokoczęstotliwościowych na pracę pozostałych układów. Wyjścia to duży jack słuchawkowy, monofoniczne RCA do aktywnego subwoofera oraz terminale głośnikowe. Znamionowa impedancja podłączonych kolumn powinna się zawierać w przedziale 4-16 omów. Daje to nadzieję na poprawną współpracę Denona z różnorodnymi głośnikami, choć oczywiście nie należy przesadzać. Podobnie jak w PMA-50, wzmacniacz słuchawkowy można dostosować do aktualnie używanych nauszników. Do wyboru są trzy tryby, pasujące do impedancji niskiej, średniej i wysokiej.

PMA-30 jest wyraźnie słabszy od wyższego modelu; ale nie o połowę, jak mógłby sugerować jego symbol. Do obciążenia 4-omowego oddaje bowiem 2 x 40 W. Dla osób wykorzystujących komputer w roli źródła dźwięku istotniejsza będzie informacja, że wśród wejść cyfrowych nie znajdą USB. W porównaniu z PMA-60 uproszczono także obróbkę sygnałów cyfrowych. W wyposażeniu obu modeli znalazł się odbiornik Bluetooth, dzięki któremu sygnał ze smartfonu czy tabletu można przesłać bezprzewodowo. Parowanie odbywa się standardowo albo w przyspieszonym trybie NFC (Near Field Communication), który nie wymaga użycia kodu i od razu łączy zbliżone do siebie urządzenia. Oba modele działają zarówno w poziomie, jak i w pionie. Ich wyświetlacz OLED wykrywa położenie i automatycznie się do niego dostosowuje. Kompaktowe wzmacniacze Denona będą dostępne z czarnym frontem i aluminiowymi płytami górną i dolną. Do sprzedaży powinny trafić w październiku 2017.

PMA-60 wyceniono na 2595 zł, a PMA-30 – na 1695 zł.