HFM

artykulylista3

 

Spendor D9

news052017 003

Purystom Spendor kojarzy się z klasycznymi monitorami BBC, jednak w ofercie brytyjskiej wytwórni znajdziemy także nieco lżejszy asortyment. Nie będą to może zestawy life-style’owe, ale na pewno łatwiejsze do estetycznej integracji z nowocześnie urządzonym pomieszczeniem.

Koncepcja monitora BBC sięga lat 60. XX wieku i złośliwi twierdzą, że to widać. Jakkolwiek byśmy nie cenili klasycznych proporcji, trzeba uczciwie przyznać, że zwaliste obudowy monitora SP100 niekoniecznie pasują do współczesnych salonów. W takim otoczeniu lepiej się sprawdzają węższe skrzynki, wykończone naturalnym fornirem albo starannie wypolerowanym lakierem. Spendor ma tego świadomość, dlatego równolegle z linią o rodowodzie studyjnym proponuje zestawy o bardziej uniwersalnym wzornictwie, projektowane z myślą o zastosowaniach domowych. Takie modele znajdziemy w serii D.

news052017 004

Dotychczas składała się ona z niewielkiego dwudrożnego monitora D1 i 2,5-drożnych podłogówek D7. Niedawno dołączyła do nich D9 – trójdrożna kolumna wolnostojąca z czterema głośnikami. Jej architektura jest o tyle nietypowa, że przetwornik nisko-średniotonowy umieszczono nad kopułką. Dalej jest już standardowo – dwa woofery pracują poniżej tweetera, czyli tam, gdzie ich miejsce. Wysokotonowy LPZ ma 22-mm membranę z folii poliamidowej i kołnierz zintegrowany z ochronną siateczką ze stali nierdzewnej. W centrum siateczki, dokładnie naprzeciw membrany, znajduje się korektor fazowy, wykonany z bardzo cienkiej folii. Jego rolą jest wyrównanie dźwięku promieniowanego przez różne obszary powierzchni drgającej. Tony średnie i część niskich powierzono 18-cm polimerowemu stożkowi EP77, który został umieszczony w odrębnej komorze.

Głośniki basowe, również o średnicy 18 cm, mają membrany z podwójnej warstwy kewlaru. Pracują w dużej objętości, a efektywność ich pracy poprawia tunel bas-refleksu z podwójną zwężką Venturiego. W jego środkowej części ulokowano przegrodę, która działa podobnie do skrzydła samolotu, łagodnie spowalniając powietrze, gdy kolumna pracuje z dużym obciążeniem. Zwężony wylot znajduje się na tylnej ściance, w pobliżu cokołu. Rozwiązanie ma zapewnić równomierny przepływ powietrza w całym tunelu i eliminować przydźwięki oraz podbarwienia. Obudowę usztywniają wewnętrzne wzmocnienia i obręcze. Do podłączenia przewodów służą pojedyncze terminale. Spendor deklaruje, że D9 są bardzo łatwym obciążeniem dla wzmacniaczy: efektywność wynosi 90 dB, a impedancja – 8 omów. Omawiane zestawy powinny wkrótce trafić do sklepów. Paleta wykończeń standardowych obejmuje cztery forniry matowe: czarny jesion, wiśnię, ciemny orzech i jasny dąb.

W każdym przypadku zapłacimy 34900 zł za parę. Na zamówienie dostępny jest wysoki połysk: ciemny mahoń Spendor Dark (39900 zł) lub metaliczna szarość (41900 zł).