HFM

artykulylista3

 

Meridian Reference 857

news042017 016

Meridian opracował stereofoniczną końcówkę mocy z serii Reference. W modelu 857 postawiono na wysoką wydajność, szerokie pasmo przenoszenia oraz niski poziom szumów i zniekształceń.

Brytyjczycy podkreślają, że Reference 857 pracuje z płytką pętlą sprzężenia zwrotnego. Zdaniem konstruktorów pozwala to utrzymać bardzo niski poziom zniekształceń. Pasmo przenoszenia rzeczywiście jest szerokie i wynosi 1 Hz – 100 kHz, przy spadku o 2 dB. Ma to sprzyjać współpracy z dźwiękowymi formatami hi-res, ale – umówmy się – przy korzystaniu z gramofonu czy odtwarzacza CD również nie zaszkodzi. Spectral budował bardzo szybkie wzmacniacze przenoszące do 1 MHz, zanim komukolwiek przyszło do głowy, że można słuchać muzyki z plików i jeszcze twierdzić, że jest dobrze. Liniowy zasilacz oparto na transformatorze toroidalnym. Pięć wtórnych uzwojeń osobno zaopatruje obwody nisko- i wysokonapięciowe. Aluminiowe panele obudowy i warstwowa konstrukcja spodu znacząco poprawiają sztywność konstrukcji i jej odporność na działanie zewnętrznych drgań. Meridian 857 dysponuje mocą 250 W na kanał przy 8 omach i podwaja ją przy spadku impedancji obciążenia o połowę.

Dalszy przyrost mocy umożliwia praca w trybie mostka. Uzyskuje się w ten sposób 1 kW przy 8 i 1,5 kW przy 4 omach. Przedwzmacniacz albo odtwarzacz z regulowanym wyjściem można podłączyć do wejścia RCA lub XLR, przy czym sygnał RCA jest symetryzowany. Zdublowane terminale WBT umożliwiają instalację dowolnych końcówek przewodów głośnikowych i ułatwiają bi-wiring. Wzmacniacz wyposażono w sześciobiegowy wentylator. W normalnych warunkach domowych chłodzenie jest pasywne. Dopiero kiedy urządzenie jest mocno obciążone albo zabudowane w tzw. racku, wiatrak wymusza przepływ powietrza. Sześć biegów pracy dostosowuje intensywność jego działania do warunków termicznych, jednocześnie zapobiegając niepożądanemu hałasowi. Wzmacniacz o wymiarach 17,5/48/41 cm (w/s/g) waży 32 kg. W Polsce powinien być dostępny w drugim kwartale 2017.

Przewidywana cena detaliczna wyniesie 34000 zł.