fbpx

HFM

artykulylista3

 

Bowers&Wilkins CM S2

Hifi122014008B&W opracowało nową odsłonę serii CM. Kolumny ulepszono zarówno pod kątem reprodukcji dźwięku, jak i wzornictwa.

Nowa seria CM składa się z trzech kolumn wolnostojących, trzech zestawów podstawkowych, dwóch głośników centralnych i subwoofera. Oznacza to, że w porównaniu z pierwszą odsłoną przybył najwyżej spozycjonowany monitor CM6 S2. Łatwo go rozpoznać, ponieważ podobnie jak najwyższa podłogówka CM 10S2 ma głośnik wysokotonowy umieszczony w osobnej obudowie, postawionej na górnej ściance właściwej skrzynki. We wszystkich zestawach nowej serii CM Bowers & Wilkins stosuje dwuwarstwowy aluminiowy tweeter, w którym cienka kopułka jest zespolona na obwodzie z grubszym pierścieniem wzmacniającym. Rozwiązanie to ma służyć obniżeniu poziomu zniekształceń. Do izolacji od obudowy stosuje się żelową podkładkę, która zapobiega przenoszeniu drgań na głośnik. W modelach z przetwornikiem wysokotonowym na zewnątrz ta izolacja jeszcze się poprawia. W zwrotnicach całej serii Bowers stosuje teraz kondensatory Mundorfa, a w przetwornikach nisko-średniotonowych – antyrezonansowe nakładki wygładzające charakterystykę częstotliwościową i obniżające poziom zakolorowań.

Z dotychczasowej serii CM pozostawiono średniotonowe głośniki FST, pozbawione konwencjonalnego zawieszenia. Obudowy są wewnętrznie wzmacniane, a Bowers informuje, że wykonuje się je z naturalnego drewna. Przekonamy się, kiedy rozkręcimy, choć w ciemno obstawialibyśmy raczej MDF. Jakość wykończenia jest bardzo wysoka, a nabywca ma do wyboru naturalne forniry albo lakiery: czarny i biały. Przeprojektowano maskownice, żeby kolumny prezentowały się w nich jeszcze bardziej atrakcyjnie. W katalogu brytyjskiej wytwórni seria CM znajduje się pomiędzy atrakcyjnymi cenowo modelami 600 S2 a high-endową linią 800. Najwyższa w serii podłogówka CM10 S2, poza wspomnianą kopułką, którą umieszczono na szczycie jest wyposażona w 16,5 cm głośnik średniotonowy FST i trzy 16,5-cm basowe. Monitor CM6 S2 to całkowicie nowy model. Wykorzystuje te sam głośnik wysokotonowy umieszczony na szczycie obudowy, co podłogówka CM10 S2. Tylko w tych dwóch konstrukcja BW stosuje to rozwiązanie. Pozostałe mają tweetery montowane na przednich ściankach. Tony niskie i średnie w CM6 S2 odtwarza stożek 16,5-cm. W podłogówkach CM9 S2 i CM8 S2 zastosowano średniotonowe przetworniki FST i po dwa głośniki niskotonowe. W porównaniu z CM8 S2, kolumna CM9 S2 dysponuje większą objętością obudowy i lepiej się sprawdzi w nagłaśnianiu dużych pomieszczeń. CM5 S2 i CM1 S2 to dwudrożne zestawy podstawkowe.

Dwudrożny jest także mniejszy z głośników centralnych CM Centre S2. Większy to układ trójdrożny, z dwoma 16,5-cm basowymi i FST tylko do obsługi średnicy pasma. Serię uzupełnia aktywny subwoofer ASW10CM S2. Wyposażono go w 25-cm przetwornik z celulozowo-kewlarową membraną. Do zasilania wykorzystano wzmacniacz o mocy 500 W, pracujący w klasie D. Urządzenie wykorzystuje także zasilacz impulsowy. Prawie wszystkie modele z nowej serii CM są dostępne są w trzech rodzajach wykończenia: błyszczącej czerni, satynowej bieli oraz różanym. Wyjątkiem jest subwoofer ASW10CM S2, który nie występuje w fornirze różanym. Nowe Bowersy są już dostępne w sprzedaży.

Podłogowe CM10 S2 kosztują 14998 zł, CM9 S2 – 10998 zł, a CM8 S2 – 7798 zł. Monitory CM6 S2 – 7798 zł, CM5 S2 – 5398 zł, a CM1 S2 – 3798 zł; wszystko za parę. Głośnik centralny CM Centre 2 S2 wyceniono na 3999 zł, a CM Centre S2 na 2699 zł. Za subwoofer ASW10CM S2 zapłacimy 5699 zł.