fbpx

HFM

artykulylista3

 

Surround z projektora

Hifi122014001Yamaha wprowadza topowy projektor dźwięku przestrzennego. YSP-2500 symuluje efekty 7.1-kanałowe z jednego głośnika
i bezprzewodowo współpracuje z subwooferem.

W YSP-2500 zamontowano 16 niewielkich głośników, generujących wiązki dźwięku o wąskiej, ściśle kontrolowanej charakterystyce. Są one kierowane w stronę ścian pokoju, od których się odbijają, tworząc wiarygodną iluzję efektów przestrzennych. W sprzyjających warunkach lokalowych uzyskanie dźwięku dobiegającego z boku czy nawet zza pleców nie powinno stanowić większego problemu. Generowaniem wiązek steruje cyfrowy procesor dźwięku realizujący skomplikowane algorytmy. To on decyduje, w jakiej sekwencji i z jakim opóźnieniem zadziała każdy z 16 miniaturowych głośniczków. Dodatkowo realizuje jeden z dziesięciu fabrycznie zapisanych trybów Cinema DSP (3 filmowe, 3 muzyczne i 4 rozrywkowe), którymi można modyfikować brzmienie pod kątem aktualnie oglądanego filmu bądź programu TV. Pasmo w zakresie niskich tonów uzupełnia aktywny subwoofer bezprzewodowy. Wyposażono go w dwa 10-cm przetworniki, sterowane analogowym wzmacniaczem o mocy 130 W. Może pracować pionowo lub poziomo, co ułatwi ustawienie go w pomieszczeniu. Konfigurację systemu i dopasowanie go do akustyki pokoju ułatwia funkcja automatycznej kalibracji IntelliBeam. Wykonuje ona pomiary pomieszczenia odsłuchowego i na tej podstawie dobiera parametry dźwięku. YSP-2500 może przyjmować sygnał bezprzewodowo z zewnętrznych źródeł. Wystarczy, że np. telefon albo tablet będzie kompatybilny z technologią Bluetooth. Przesył odbywa się w trybie aptX, co pozwala uzyskać przyzwoitą jakość dźwięku. Ponadto projektor dekoduje formaty HD Audio i może symulować przestrzenny dźwięk w słuchawkach. YSP-2500 wyposażono w trzy wejścia i jedno wyjście HDMI z przepustowością 4K i 3D.

Urządzenie można obsługiwać bezpłatną aplikacją Home Theater Controller (na iOS i Android). Funkcja UniVolume utrzymuje stały poziom głośności programów i reklam, a ClearVoice poprawia czytelność dialogów. Przydać się może także TV Remote Repeater, który przesyła sygnał zdalnego sterowania nawet wtedy, gdy soundbar zasłania odbiornik podczerwieni w telewizorze. Takie sytuacje będą jednak sporadyczne, ponieważ obudowa bez podstawek ma zaledwie 51 mm wysokości. Projektor postawimy na półce albo powiesimy na ścianie. Drugą opcję umożliwia uchwyt, dostępny za dopłatą.

Cyfrowy projektor dźwięku YSP-2500 można już kupić w Polsce. Występuje w kolorze czarnym albo srebrnym. Dystrybutor ustalił cenę na 3999 zł.