fbpx

HFM

artykulylista3

 

Yamaha RX-V77

news 112014 013Yamaha kompletuje serię amplitunerów RX-V77. Do sprzedaży weszły dwa najbardziej zaawansowane modele.

 RX-V677 i RX-V777 to amplitunery 7.2-kanałowe, co oznacza, że wyposażono je w 7 końcówek mocy i dwa wyjścia do aktywnych subwooferów.

Deklarowana przez producenta moc przy obciążeniu dwóch kanałów i przy utrzymaniu niskiego poziomu zniekształceń (20 Hz – 20 kHz, 8 Ω, 0,09 % THD) wynosi 2 x 90 W w przypadku RX-V677 i 2 x 95 W dla RX-V777. RX-V677 realizuje przesył sygnału poprzez Wi-Fi, obsługuje Wireless Direct i MHL, umożliwia dostęp do Spotify i skaluje obraz do rozdzielczości 4K. Dla wygody użytkowania wyposażono go w wyjście HDMI na przedniej ściance oraz kontrolę 2. strefy. Najwyższy RX-V777 dokłada do tego aluminiowy panel przedni, przedwzmacniacz korekcyjny dla wkładek MM oraz zaawansowany system automatycznej kalibracji YPAO R.S.C. Obsługę ułatwia stare dobre pokrętło wyboru źródła. Yamaha zapewnia, że w porównaniu z niższymi modelami, nowe konstrukcje brzmią znacznie lepiej i cechują się większą funkcjonalnością. Wyższa jakość dźwięku przestrzennego ma być efektem zastosowania systemu automatycznej kalibracji YPAO R.S.C. (uwzględniającej pomiar dźwięku odbitego). RX-V777 idzie o krok dalej i realizuje dokładniejszy pomiar wielopunktowy. W nowych konstrukcjach zastosowano przetworniki Burr Brown 24 bity/192 kHz oraz pętle PLL zmniejszające jitter.

Czystość sygnału poprawia konfiguracja Pure Direct, która wyłącza nieużywane obwody cyfrowe i wideo, i omija regulację barwy tonu i balansu. RX-V677 i RX-V777 odtwarzają pliki FLAC i WAV 192 kHz/24 bity oraz bezstratne Apple. Realizują także funkcję gapless, która eliminuje pauzy słyszane w nagraniach ciągłych, np. koncertowych. Amplitunery wyposażono w dwa autorskie rozwiązania, które Yamaha stosowała wcześniej w tej serii. Pierwsze to funkcja Virtual Cinema Front, która symuluje dźwięk przestrzenny nawet wtedy, kiedy pięć głośników zostanie ustawionych z przodu (takie „konfiguracje” już widzieliśmy, więc rozwiązanie wcale nie jest takie wydumane). Drugie to technologia Extra Bass, wzbogacająca natężenie niskich tonów w systemach z niewielkimi głośnikami. Oba urządzenia mogą skalować obraz do rozdzielczości 4K, a dzięki wejściom HDMI i USB na przednim panelu ułatwiają podłączenie zewnętrznych źródeł, także tych obsługujących Ultra HD. Warto podkreślić, że zarówno RX-V677, jak i RX-V777 wyposażono w HDMI 2.0. Współpracę ze źródłami AV ułatwia technologia MHL, która umożliwia obsługę wideo HD i dźwięku wielokanałowego z telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych. Oprócz Wi-Fi i AirPlay amplitunery obsługują funkcję Wireless Direct, która pozwala łączyć je z urządzeniem przenośnym bezpośrednio, to jest z pominięciem sieci domowej. HTC Connect umożliwia strumieniowanie muzyki z kompatybilnych z tą technologią smartfonów.

Omawiane urządzenia są dostępne w wersji czarnej albo tytanowej. RX-V677 kosztuje 2749 zł, a RX-V777 – 3249 zł.