fbpx

HFM

artykulylista3

 

DS Audio DS-001

news 112014 011Od niedawna w Polsce są dostępne produkty DS Audio. Japońska manufaktura wyprodukowała optyczną wkładkę gramofonową.


DS-001 to przetwornik optyczny, w którym zamiast elementów magnetycznych do odwzorowania ruchów igły wykorzystano laser.

O ile sama wkładka jest konstrukcją nową, to koncepcja odczytu czarnej płyty przy użyciu układu optycznego powstała 40 lat temu. Idea jest bardzo dobra, ponieważ eliminuje z toru odczytu elementy magnetyczne, co pozwala uzyskać czystszy dźwięk. Mimo teoretycznych podstaw i dobrych opinii użytkowników pomysł pierwotnie się nie przyjął. Precyzja mechaniczna i zaawansowana optyka okazały się kłopotliwe i bardzo drogie w wykonaniu. Ponadto rozpoczynała się era płyty CD, która zdominowała świat muzycznych nośników na kolejne dekady. Okazuje się, że pomysł nie popadł w zapomnienie i teraz wraca – odświeżony i bardziej zaawansowany technologicznie. Wkładka laserowa nie zawiera zwojów magnetycznych, dzięki czemu może odtwarzać analogowy dźwięk bez zakłóceń. DS Audio tak tłumaczy jej wyższość nad magnetycznymi odpowiednikami: „Istnieją dwie metody odczytu danych z płyt winylowych: prędkościowa oraz amplitudowa.

Wkładki MM/MC należą do tej pierwszej grupy – odczytany sygnał zależy od tego, jak szybko porusza się w polu magnetycznym maleńki magnes (MM) lub cewka (MC). Przy niskich częstotliwościach magnes porusza się powoli, czego rezultatem są wskazania o bardzo niskim poziomie sygnału. Natomiast przy wysokich częstotliwościach magnes porusza się o wiele szybciej. Wtedy sygnał przyjmuje nieproporcjonalnie wysoki poziom. Właśnie przez to rozwiązanie system odtwarzania muzyki wymaga korekcji, która skompensuje odczyt w stosunku do dźwięku bazowego. Z technicznego punktu widzenia sygnały z MM/MC będą się różnić czasowo od informa- cji zapisanej w postaci analogowej. Układ wymaga bowiem zintegrowanego obwodu korekcyjnego, co oznacza stosowanie dodatkowych obwodów elektrycznych. Wkładka optyczna wykorzystuje metodę odczytu amplitudowego, w której sygnał na wyjściu zależy od odległości, na jaką wychyla się igła.

Dzięki temu eliminuje się wpływ częstotliwości na odczyt sygnału i nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowej korekcji – oczywiście z wyjątkiem standardowej krzywej korekcyjnej RIAA”. W przeciwieństwie do wkładek MM/MC, działających na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, wkładka optyczna śledzi ruchy igły za pomocą promienia lasera. Rozwiązanie to eliminuje magnetyczne siły oporu, które pojawiają się wewnątrz każdego przetwornika MM i MC. Nie ma więc potrzeby stosowania układów kompensujących. DS-001 to rekonstrukcja legendarnej wkładki optycznej sprzed lat, tyle że teraz wykorzystano w niej nowoczesną technikę laserową. Należy podkreślić, że jest to urządzenie całkowicie analogowe – przy odczycie sygnału nie następuje kodowanie ani dekodowanie cyfrowe.

Polską premierę laserowej wkładki DS Audio zaplanowano na Audio Show 2014.

Wraz z przeznaczonym dla niej przedwzmacniaczem kosztuje 19900 zł.