fbpx

HFM

artykulylista3

 

Blue Note i AK240

news 112014 001
Astell & Kern przygotował bardzo ciekawą niespodziankę dla fanów jazzu. We współpracy z wytwórnią Blue Note wprowadził do sprzedaży specjalną wersję topowego odtwarzacza AK240 z zapisanymi na nim 75 albumami w wysokiej rozdzielczości.

 

W 2014 roku Blue Note obchodzi 75. urodziny. Amerykańska wytwórnia to w jazzowym świecie legenda. Nagrywali dla niej najsłynniejsi twórcy tego gatunku. Z okazji jubileuszu na rynek trafiły historyczne albumy, zremasterowane z taśm analogowych do plików MQS 24 bity/192 kHz. W zestawie znajduje się odtwarzacz Astell&Kern AK240, w którego pamięci zapisano fabrycznie wszystkie nagrania oraz oryginalne okładki płyt – front i tył. Sam player będzie specjalną edycją seryjnego AK240, utrzymaną w niebieskiej kolorystyce i oznaczoną stylizowanym napisem Blue Note. Kolekcję zdublowano na kartach micro-SD, aby w przypadku awarii pliku w każdej chwili można było go uzupełnić. Jedna karta mieści jeden album i ma osobne opakowanie. Producent dostarcza także okolicznościową książkę o wytwórni Blue Note oraz stojak, dzięki któremu albumy można efektownie wyeksponować. Do sklepów na całym świecie trafi 1000 takich kompletów. Wśród artystów, których albumy poddano remasteringowi z taśm analogowych, znajdziemy m.in. Theloniousa Monka, Dona Cherry, Arta Blakeya czy Herbie Hancocka. Nie zabrakło wartych odnotowania premier.

Po raz pierwszy w postaci cyfrowej wysokiej rozdzielczości ukazały się: „Mosaic” Arta Blakeya i The Jazz Messengers, „True Blue” Tiny Brooks, „Complete Communion” Dona Cherry, „Point of Departure” Andrew Hilla i „Components” Bobby Hutcher- sona. Zestaw ma wartość kolekcjonerską, ponieważ wchodzących w jej skład nagrań w tej jakości nie można kupić osobno; przynajmniej na razie. Zapowiada się nie lada gratka dla wymagających melomanów, ale entuz- jazm studzi cena. Astell&Kern Blue Note 75th Anniversary Package kosztuje… 30000 zł!