fbpx

HFM

artykulylista3

 

GoldenEar

image006
Od niedawna w Polsce są dostępne zestawy głośnikowe GoldenEar Technology. Amerykańska firma powstała z inicjatywy Sandy’ego Grossa i Dona Givogue, stojących wcześniej za Polk Audio i Definitive Technology.
Twórcy GoldenEar twierdzą zgodnie, że to najlepsze głośniki, jakie dotąd zbudowali. Chcą oferować wysoką klasę prezentacji i wyjątkowo korzystną relację jakości do ceny. Podkreślają również, że nawet podstawowy model w katalogu jest traktowany z uwagą godną konstrukcji klasy high-end.

 GoldenEar działa od czterech lat. To niezbyt długo, zwłaszcza na konkurencyjnym rynku, ale dobrze zorientowani w branży zawodowcy potrafili wykorzystać ten czas. GoldenEar zaistniał zwłaszcza za oceanem, gdzie zyskał uznanie zarówno opiniotwórczych mediów, jak i odbiorców. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że firma stosuje autorskie rozwiązania techniczne i sama opracowuje przetworniki do swoich kolumn.
W oparciu o nie powstają ciekawe konstrukcje podłogowe, podstawkowe oraz cała masa elementów kina domowego. Jedną z charakterystycznych cech zestawów GoldenEar jest zdolność do pracy z bardzo wysokim obciążeniem oraz rozciągnięcie pasma w rejony subsoniczne. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu aktywnych sekcji basowych z wbudowanymi wzmacniaczami o mocy ponad 1 kW oraz użyciu specjalnych membran biernych.
Autorskimi projektami są także wstęga wysokotonowa oraz zaawansowany technicznie głośnik nisko-średniotonowy. Charakterystyczną cechą konstrukcji GoldenEar są membrany wooferów w kształcie stadionu. Konstruktorzy wybrali ten kształt ze względu na połączenie szybkości z możliwością generowania wysokich ciśnień akustycznych, także przy bardzo niskich częstotliwościach.
Trzon katalogu stanowią zestawy wolnostojące. Do wyboru są cztery modele Triton: One, Two, Three (wszystkie z wbudowanym aktywnym subwooferem) oraz Seven (bez niego). Monitory to Aon 3 i Aon 2. Golden Ear oferuje bardzo dużo elementów kina domowego: trzy subwoofery ForceField: 5, 4 i 3; trzy głośniki surround SuperSat: 3, 50 i 60; aż pięć głośników centralnych SuperSat: 3C, 50C 60C oraz SuperCenter X i SuperCenter XL, a także dwa soundbary: SuperCinema 3D Array XL i SuperCinema 3D Array. Jako uzupełnienie firma proponuje rozmaite akcesoria, takie jak półki czy podstawki.


Ceny nie są wygórowane, zgodnie z ideą, by oferować korzystną relację jakości do ceny. Najdroższe są podłogówki Triton One w cenie 21000 zł za parę. Wyraźnie mniej zapłacimy za Triton Two (12600 zł) i Triton Three (8400 zł). Monitory Aon 3 i Aon 2 to wydatek, odpowiednio, 4200 zł i 3360 zł. Głośnik centralny SuperCenter X kosztuje 2520 zł, a subwoofer ForceField 5 – 4200 zł. Wszystkie produkty GoldenEar Technology są już dostępne w Polsce.