fbpx

HFM

artykulylista3

 

Yamaha S2100

image028Yamaha wprowadza następcę stereofonicznego systemu S2000. Nowy wzmacniacz i odtwarzacz CD, oznaczone symbolem S2100, kontynuują linię wzorniczą słynnych poprzedników, a dzięki zastosowaniu selekcjonowanych podzespołów oraz nowoczesnych rozwiązań mają oferować jeszcze lepsze brzmienie.Nową serię tworzą wzmacniacz zintegrowany A-S2100 i odtwarzacz CD-S2100. Wzmacniacz dysponuje mocą 2 x 90 W/8 ? i 2 x 150 W/4 ?. Wyposażono go we wskaźniki poziomu sygnału podświetlone diodami. Nietuzinkowy charakter urządzenia podkreślają ozdobne panele boczne z lakierowanego drewna. 

 


A-S2100 ma konstrukcję quasi dual mono, co oznacza, że dla obu kanałów wspólny jest tylko zasilający transformator E-I, umieszczony w centrum obudowy. Element ten jest montowany z użyciem mosiężnych podkładek. Resztę obwodów odsunięto od siebie, aby uzyskać jak najlepszą separację kanałów, a co za tym idzie – precyzyjną lokalizację źródeł pozornych i realizm przestrzeni.
Mechaniczną stabilność konstrukcji wzmacnia specjalna rama spinająca front i ściankę tylną. Maksymalnie usztywnia ona urządzenie i zmniejsza wpływ drgań na jakość dźwięku.
Podobnie jak w przypadku poprzedniego wzmacniacza – A-S2000 – układ jest zbalansowany. W końcówce mocy wykorzystano tranzystory MOSFET, a w newralgicznych punktach – połączenia śrubowe i grube przewody. To ostatnie rozwiązanie, zastosowane pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówką mocy, pozwoliło zmniejszyć straty sygnału w czasie transmisji, a przy połączeniu stopnia mocy z terminalami głośnikowymi poprawiło współczynnik tłumienia.
A-S2100 wyposażono w sześć wejść liniowych, w tym jedno XLR do połączeń symetrycznych, a ponadto gramofonowe dla wkładek MM i MC – wzmacniacz ma seryjnie wbudowany moduł korekcyjny. Użytkownik dostaje także do dyspozycji pętlę magnetofonową i preamp słuchawkowy z regulacją głośności.

Przewidziany do kompletu CD-S2100 to odtwarzacz CD/SACD. Podobnie jak we wzmacniaczu, tor sygnałowy jest zbalansowany. Przez całą głębokość urządzenia przebiega aluminiowa rama o grubości 5 mm, która usztywnia obudowę i poprawia stabilność odczytu płyty. Napęd umieszczono centralnie. Sekcje cyfrową i analogową odizolowano, aby zmniejszyć negatywne interferencje. Konwersja danych odbywa się w 32-bitowym przetworniku ES9016, dostarczanym przez ESS Technology. Układ ten ma zapewniać dynamiczny, ekspresyjny dźwięk, wolny od szumów i zniekształceń. Ukłonem w stronę melomanów słuchających muzyki z plików jest cyfrowe wejście USB, które umożliwia np. bezpośrednie podłączenie komputera. Yamaha deklaruje, że wewnętrzny zegar taktujący jest bardzo dokładny, co skutkuje niskim jitterem. CD-S2100 obsługuje pliki o rozdzielczości do 24 bitów/192 kHz, DSD w postaci oryginalnej oraz protokół ASIO 2.3.
Transport jest taki sam jak we flagowym odtwarzaczu Yamahy, CD-S3000. Wyposażono go w solidną szufladę odlewaną z aluminium oraz grube metalowe ramiona, które dodatkowo stabilizują konstrukcję.
Urządzenia serii S2100 występują w kilku wersjach kolorystycznych. Można obudowę srebrną albo czarną, a do niej boczne panele: czarne – pokryte lakierem fortepianowym albo w naturalnym fornirze – jasnym dla wersji srebrnej albo ciemnym dla czarnej.

Nowości są już dostępne w sklepach. Wzmacniacz A-S2100 kosztuje 8999 zł, a odtwarzacz CD-S2100 – 8499 zł.