fbpx

HFM

artykulylista3

 

ProAc Response D20R

ProAc-R20Katalog ProAca poszerzył się o kolejną wolnostojącą kolumnę z serii Response. D20R jest najmniejszą podłogówką, w której zamontowano wstęgowy przetwornik wysokotonowy.Obok D20R wstęgowy tweeter znajdziemy jeszcze w największym D40R oraz w zupełnie świeżym D30R. Wygląda na to, że w obrębie linii Response ProAc tworzy nową miniserię z dopiskiem „Ribbon”. To już nie przelotny flirt, ale poważniejsza fascynacja głośnikami wstęgowymi głównego projektanta – Stewarta Taylora.
Response D20R jest najmniejszą ze wspomnianych podłogówek. W założeniu ma stanowić wyrafinowane rozwinięcie produkowanego od lat modelu D18, w którym górę pasma przetwarzała konwencjonalna kopułka. W nowej odsłonie zastąpiono ją wstęgą o wymiarach 60 na 10 mm, wyposażoną w komorę tłumiącą.

Zakres nisko-średniotonowy pokrywa 16,5-mm stożek z membraną z włókna szklanego i korektorem fazy. Przetwarzanie basu wspomaga komora z tunelem bas-refleksu promieniującym w podłogę. Takie rozwiązanie pozwala konstruktorowi dokładanie określić odległość od najbliższej powierzchni odbijającej. Pomaga też uzyskać powtarzalny efekt brzmieniowy w różnych warunkach akustycznych. Kolumny powinny też być mniej wrażliwe na odległość od tylnej ściany, choć na pewno nie należy ich stawiać w rogach.
Zwrotnicę zmontowano na płytce drukowanej, a sygnał do głośników przesyła wielożyłowy przewód z miedzi beztlenowej. W terminale głośnikowe ProAc zaopatruje się tradycyjnie w firmie Michell Engineering. Kolumny można podłączyć w bi-wiringu.
Z deklaracji producenta wynika, że D20R będą bardzo łatwe do wysterowania. Impedancja nominalna wynosi 8 ?, a efektywność: 88,5 dB (1 W/1 m). Zalecane są wzmacniacze o mocach już od 20 W. Pasmo przenoszenia wygląda imponująco i wynosi 28 Hz – 33 kHz.
Ekskluzywny charakter nowych Response’ów podkreślają naturalne forniry.


Nabywca ma do wyboru sześć wersji wykończenia: czarny jesion, mahoń, wiśnia, klon, heban i palisander. Cztery pierwsze są standardowe, w cenie 14559 zł za parę.

 

Dwie ostatnie wymagają dopłaty – za parę zapłacimy 17999 zł.