fbpx

HFM

artykulylista3

 

Acrolink Mexcel RCA

AcrolinkMexcelAcrolink przedstawił dwie nowości należące do szczytowej serii Mexcel. Są to kable sygnałowe, które można wykorzystać zarówno do transmisji analogowej, jak i cyfrowej.


Pierwszy z nowych Mexceli to 7N-DA3100. Jest dostępny jako analogowy RCA i cyfrowy RCA lub BNC – wszystkie o impedancji 75 omów. Jak łatwo wywnioskować z nazwy, przewodniki wykonano z miedzi o czystości 7N, czyli 99,99999 %. Rdzeń z litego drutu (solid-core) ma średnicę 0,8 mm, a izolację stanowi nałożona na zimno warstwa polietylenu oraz półprzewodzącego polietylenu. Kabel jest ekranowany. Wykorzystano tu ścisły oplot ze srebrzonej miedzi. Zewnętrzną koszulkę wykonano z wytrzymałego mechanicznie i odpornego na promieniowanie UV poliuretanu. 
Wtyki pochodzą z najwyższej półki. W przypadku RCA zastosowano polerowaną, a następnie rodowaną miedź tellurową (+) i berylową (-) oraz osłonę z aluminium i włókna węglowego. W BNC mamy złocony brąz fosforowy jako pin dodatni, polioksometylen jako ujemny oraz obudowę z mosiądzu, aluminium i włókna węglowego.
7N-DA3300 to wersja o impedancji 110 omów. Tutaj zastosowano już dwa rdzenie o przekroju 0,8 mm. Przewód może służyć jako analogowa łączówka RCA i XLR, a także cyfrowy AES/EBU. W przypadku użycia kabla jako interkonektu RCA, jedna żyła służy do przesyłu sygnału, a druga do prowadzenia masy. W wersji zbalansowanej rolę masy pełni ekran. 
Każdy z rdzeni zaizolowano osobno polietylenem, a następnie pokryto folią mylarową z napyloną warstwą miedzi. Ekran, osłona zewnętrzna i wtyki są wykonane z identycznych materiałów jak w przypadku 7N-DA3100, z pinami XLR-a z rodowanego brązu fosforowego i obudową z mosiądzu.
Omawiane nowości dotarły już do Polski. Model 7N-DA3100 kosztuje 7900 zł, a 7N-DA3300 – 13900 zł.