fbpx

HFM

artykulylista3

 

Arcam AVR750

ArcamAVR750Arcam opracował nowy amplituner AV z wysokiej półki. AVR750 zastępuje w ofercie cieszący się dużą popularnością i chwalony przez użytkowników model AVR600.
Podobnie jak poprzednik, AVR750 jest wydajnym, elastycznym wzmacniaczem, wyposażonym w siedem końcówek mocy. Jego moc wynosi 100 W przy obciążeniu wszystkich kanałów i wzrasta do 130 W w trybie stereo. Zapotrzebowanie na energię może sięgnąć 1,5 kW, co przy takich parametrach jest zrozumiałe. Jeżeli wzmacniacz ma dysponować dużą mocą, to skądś ją musi czerpać.
Arcam podaje, że stopień prądowy pracuje w wydajnej klasie G, ale pierwszych 30 W jest oddawanych w klasie A. Dopiero kiedy system musi wygenerować wysokie natężenie sygnału, wykorzystywany jest pełen potencjał końcówek mocy.
Regulację głośności zrealizowano w dziedzinie analogowej, dzięki czemu nie następuje ograniczenie rozdzielczości sygnału przy cichym słuchaniu. Zastosowano przełączaną elektronicznie drabinkę rezystorową, zbudowaną z oporników wycinanych laserowo. Do konwersji c/a użyto 8-kanałowej kości Crystal Semiconductors. Jakość brzmienia poprawia obwód obniżający poziom jittera, zbudowany w oparciu o scalak Wolfson WM8804, kontrolowany dokładnym oscylatorem kwarcowym. Układ działa na wszystkich wejściach cyfrowych, włączając w to HDMI z obsługą Audio Return Channel.
Skoro o HDMI mowa, to AVR750 wyposażono w siedem wejść i dwa wyjścia (oba z ARC), współpracujące z procesorem Analog Devices ADV 3002. Maksymalny dostarczony sygnał wideo może mieć rozdzielczość 4K (ultra HD). Ponadto użytkownik ma do dyspozycji m.in. trzy wejścia komponentowe, cztery kompozytowe i wyjście kompozyt (np. do drugiej strefy). Cyfrowy sygnał audio – oprócz HDMI – przyjmują cztery wejścia koaksjalne SPDIF, dwa toslinki i USB. Analogowy – sześć par RCA. Amplituner wyposażono też w wejście Ethernet, które przyda się do odbioru rozgłośni internetowych. Można też słuchać radia poprzez tuner FM/DAB/DAB+.
Najnowszy amplituner Arcama jest już dostępny w Polsce. Cenę ustalono na 19900 zł.