fbpx

HFM

artykulylista3

 

Qsuby Magico

MagicoQSubMagico poinformowało o wprowadzeniu do oferty pierwszych subwooferów. Dotychczas firma specjalizowała się w monitorach i kolumnach podłogowych z najwyższej półki. Teraz dwa ekstremalnie drogie dopalacze uzupełnią serię Q.
Qsub-18 oraz Qsub-15 powstały z myślą o posiadaczach kolumn z serii Q, ale można je stosować także w innych zestawach stereo i wielokanałowych. Osiągi zapierają dech w piersiach i nie jest to metafora. Ciśnienie akustyczne może sięgać 136 dB, przy zniekształceniach nie przekraczających 1% przy 20 Hz. Komunikat dla odbiorcy jest prosty: jeżeli wydaje Ci się, że słyszałeś bas, to najwyższa pora posłuchać Magico.


Podobnie jak podłogowe modele z serii Q, subwoofery są ciężkie jak dzień bez jedzenia – Qsub-18 waży ponad 250 kg, a Qsub-15 jest o 100 kg lżejszy – i to nawet pomimo faktu, że pracują w relatywnie niewielkich obudowach zamkniętych. Obciążalność zamontowanych w większym modelu 18-calowych przetworników Magico określa na „skromne” 8 kW. Woofery pracują w przeciwfazie, dzięki czemu energia promieniowana przez powracające po wychyleniu membrany znosi się we wnętrzu obudowy, zapobiegając powstawaniu ewentualnych rezonansów. Te nie będą jednak dotkliwe. Prawdę powiedziawszy, nie będą nawet zauważalne, ponieważ „skrzynie” Qsubów są wykonywane z aluminiowych płyt o grubości 5 cm i wytłumiane miksturą stanowiącą pilnie strzeżoną tajemnicę firmy. Magico podaje, że we wnętrzu Qsuba ciśnienie akustyczne może sięgać 175 dB, co jest ekwiwalentem głośności startującego odrzutowca. Jednocześnie odkształcenia obudowy nie przekraczają 1 % tych występujących w standardowych konstrukcjach z MDF-u.
Przetworniki mogą pracować z wychyleniem liniowym sięgającym 34 mm. Do ich zasilania wykorzystano wzmacniacz pracujący w klasie D, dysponujący mocą nominalną 6 kW.
Jak łatwo się domyślić, oba modele różnią się wielkością zamontowanych w nich przetworników. Średnica w calach jest zawarta w symbolu urządzeń.
Subwoofery będą dostępne w satynowym wykończeniu określanym przez Magico jako M-Cast lub w klasycznej czerni. Qsub-15 został wyceniony na 88000, a Qsub-18 na 144000 zł.