fbpx

HFM

artykulylista3

 

Aurender W20

AurenderW20Koreańską firmę TV Logic kojarzy zapewne niewielu audiofilów. Powstała w 2002 roku i szybko zyskała renomę uznanego dostawcy produktów dla telewizji HD/UHD.
Oprócz monitorów, TV Logic rozwija również linię high-endowych serwerów muzycznych, cyfrowych rejestratorów obrazu i pisze do nich oprogramowanie. Produkty firmy można znaleźć w studiach telewizyjnych i filmowych oraz parkach rozrywki na całym świecie.
W high-endowym światku o wiele lepiej znany jest jednak jej sztandarowy produkt do zastosowań hi-fi – muzyczny serwer Aurender. Na wystawie High-End 2013 w Monachium prezentowano premierowo jego najnowszą wersję.
Aurender W20 to serwer muzyczny, przeznaczony do systemów najwyższej klasy. Urządzenie wyposażono w dyski o łącznej pojemności 6 TB, podręczną pamięć SSD – dla aktualnie odtwarzanych plików – o pojemności 240 GB, port Ethernetu do połączenia z siecią oraz bogaty wybór wyjść cyfrowych – BNC, koaksjalne, AES/EBU, optyczne oraz USB 2.0, opracowane specjalnie pod kątem zastosowań audio.
Serwer W20 jest transportem plików cyfrowych. Aby uczynić z niego w pełni funkcjonalne źródło sygnału, należy podłączyć adekwatnej jakości przetwornik c/a. Aktualnie jest to jeden z kilku na świecie serwerów, zdolnych do współpracy z wyjątkowo precyzyjnymi zegarami zewnętrznymi, które umożliwiają przesyłanie danych w trybie dual-wire.
Na wyjściu W20 pojawiają się dane bit perfect, praktycznie wolne od szumu i jittera. Producent deklaruje, że najnowszy Aurender jest pierwszym urządzeniem, w którym całkowicie wyeliminowano szum zasilania. Prąd do obwodów sygnałowych dostarczają akumulatory LiFePO4. Dwa zestawy działają tu naprzemiennie – gdy jeden zasila urządzenie, drugi się ładuje. Zmiana następuje automatycznie, gdy stan naładowania aktywnej baterii zbliża się do minimum. Pozwala to też wyeliminować jitter, będący pochodną zasilania prądem zmiennym. Trzeci akumulator umożliwia poprawne zamknięcie systemu bez utraty danych w sytuacji, gdy nastąpi przerwa w zasilaniu z sieci.
Dodatkowo, w serwerze zastosowano pętlę PLL (phase locked loop), wykonaną w oparciu o programowalne bramki FPGA, kontrolowane precyzyjnym zegarem OCXO. W połączeniu z eliminacją wentylatorów, dokładnym ekranowaniem newralgicznych układów oraz jednostką sterującą i układami sygnałowymi zaprojektowanymi specjalnie dla W20 pozwoliło to na zredukowanie jittera do pomijalnych wartości.
Do sterowania W20 przewidziano aplikację Aurender iPad App. Zoptymalizowano ją pod kątem szybkości i wygody pracy. Oprócz funkcji znanych z innych serwerów muzycznych, dzięki Aurenderowi iPad App możemy m.in. zmieniać częstotliwość próbkowania, oceniać utwory w pięciogwiazdkowej skali, automatycznie tworzyć playlisty, zmieniać wielkość wyświetlanych okładek płyt i przypisywać własne nazwy przyciskom wyszukiwarki. Dzięki temu znajdowanie i odtwarzanie muzyki odbywa się szybko i intuicyjnie.
Aurender W20 jest już dostępny w Polsce. Kosztuje 72240 zł.