fbpx

HFM

artykulylista3

 

Nowe funkcje Irivera

AstellKernWiecejFunkcjiIriver napisał oprogramowanie uruchamiające nowe funkcje w odtwarzaczach Astell & Kern. Software AK-100 i AK-120 można pobrać bezpłatnie ze strony producenta.
Większość upgrade’ów dotyczy dłużej produkowanego AK-100 i zdecydowanie odświeża tę konstrukcję. AK-120 jest dostępny od niedawna (pierwsza dostawa dotarła do Polski w czerwcu), ale i tutaj udało się już to i owo poprawić.


Nowe oprogramowanie umożliwia odtwarzanie plików DSD. Jest to format zapisu 1-bitowego, stosowany w standardzie SACD. Oba modele potrafią teraz odtworzyć DSD stereo (1 bit/2,8Mhz), jak również DSDIFF (.dff) oraz DSF(.dsf). Wszystkie oferują jakość brzmienia teoretycznie przewyższającą płytę CD.
Ponadto nowy program umożliwia granie bez przerw, którą to funkcję trudno przecenić przy odtwarzaniu materiału koncertowego oraz albumów, w których ważna jest ciągłość. Gapeless ignoruje podział na ścieżki i nie wstawia pomiędzy nie cyfrowej ciszy.
Nowe oprogramowanie pozwala także wykorzystywać AK-100 jako DAC USB. Od tej pory urządzenie może działać jako wysokiej klasy zewnętrzna karta muzyczna, poprawiająca brzmieniowe osiągi komputera lub laptopa.
Pobierający aktualizację użytkownik AK-100 otrzymuje wraz z nią nowy interfejs, taki sam jak w droższym AK-120. Działa on o wiele szybciej od dotychczasowego, a ponadto jest bardziej przyjazny i łatwiejszy w obsłudze.
Producent deklaruje, że software’owy tuning poprawia jakość brzmienia odtwarzacza. Dzięki niemu produkowany od dwóch lat AK-100 zyskuje drugą młodość.