fbpx

HFM

artykulylista3

 

VTL S-200

VTLS-200Po licznych zapowiedziach i kilku przesunięciach terminu wprowadzenia do sprzedaży VTL oficjalnie poinformował, że prace nad modelem S-200 dobiegły końca. Stereofoniczna końcówka mocy wzbogaci serię Signature, w której dotychczas znajdowały się monobloki MB-450 SIII i MB-185 SII.
Fani VTL-a, którzy nie mieli miejsca na monobloki, będą mogli kupić wzmacniacz Signature w bardziej ustawnej formie. S-200 to stereofoniczna końcówka mocy o konstrukcji zbalansowanej. W stopniu wyjściowym pracują po cztery tetrody strumieniowe KT88 albo 6550 na kanał. Uzyskano moc 200 W (albo 100 W w trybie triodowym). Komplet lamp uzupełniają podwójne triody – dwie 12AT7 i dwie 12BH7.


Najnowsza końcówka stereo dzieli wiele rozwiązań z monoblokami. Wyposażono ją m.in. w wysokiej jakości transformatory wyjściowe, rozbudowane obwody zabezpieczające i kontrolne, możliwość przełączania trybu pracy trioda/tetroda, a także opcję dostosowania głębokości sprzężenia zwrotnego w stopniu końcowym. Ostatnia z wymienionych funkcji służy dobraniu współczynnika tłumienia do posiadanych kolumn – im trudniejsze do wysterowania, tym wyższego damping factora (niższej impedancji wyjściowej) będą wymagać. Producent zaznacza, że wartość maksymalna może się odbijać na jakości brzmienia, ale przynajmniej wzmacniacz przez cały czas będzie panował nad głośnikami. Sytuacje, w których konieczne stanie się ustawienie najwyższego współczynnika tłumienia, będą jednak należeć do rzadkości. Z większością kolumn S-200 poradzi sobie bez wspomagania.
Nad prawidłowym ustawieniem prądu spoczynkowego czuwa układ autobiasu. Mierzy i koryguje prąd dla każdej lampy osobno, a cały proces odbywa się bez angażowania użytkownika. O takich dodatkach, jak opóźnione załączanie napięcia anodowego, nie ma nawet sensu wspominać. W VTL-u to oczywistość. Pracę wzmacniacza przez cały czas kontroluje specjalnie zaprogramowany mikroprocesor. Jeżeli wykryje nieprawidłowości, odcina wyjście i komunikuje błąd zaświeceniem się odpowiednich diod.
Obudowa S-200 jest identyczna jak w przypadku monobloków Signature. Do wyboru przewidziano wersję ze srebrnym albo czarnym frontem. Reszta skrzynki jest czarna i ażurowa. Liczne otwory umożliwiają wentylację lamp. Stereofoniczna końcówka mocy VTL S-200 wejdzie do sprzedaży na przełomie września i października. W Polsce ma kosztować 40000 zł.