fbpx

HFM

artykulylista3

 

CS 1.7

ThielCS17Thiel wprowadza nową wersję swoich najmniejszych podłogówek. Model CS 1.7 zastępuje oferowany od września 2002 CS 1.6. CS 1.7 to najnowsza odsłona kolumienek, przeznaczonych do pracy w niewielkich pomieszczeniach. Amerykanie sięgnęli po sprawdzone rozwiązania, takie jak zwrotnica pierwszego rzędu, przetworniki ze sztywnymi membranami czy odchylona do tyłu ścianka przednia. Podobnie jak w większych Thielach,

wszystko ma służyć wyrównaniu czasowemu przetwarzanych częstotliwości. CS 1.7 stanowią kolejny etap w długiej historii dwudrożnych kolumn amerykańskiej wytwórni. Pierwsza mała podłogówka nosiła nazwę Model 04a i została zaprezentowana w roku 1979. W założeniach CS 1.7 ma być najlepszą z dotychczasowych i ustanawiać nowe standardy w zakresie rozdzielczości, sceny dźwiękowej i dynamiki. Przetwornik wysokotonowy bazuje na montowanym w CS 1.6, ale został wyposażony w nową cewkę i układ magnetyczny oraz przekonstruowaną aluminiową membranę. Zmiany poprawiły liniowość jego pracy oraz przyczyniły się do obniżenia poziomu zniekształceń.
Nisko-średniotonowiec pracuje w obudowie bas-refleks z wylotem w postaci szczeliny na przedniej ściance obudowy. Ma 15,5 cm i został wyposażony w aluminiową membranę o powierzchni przypominającej foremkę do ciasta. Jego gwiaździstą geometrię przygotowano, posługując się m.in. techniką pomiarów laserowych. Konstrukcja wyraźnie nawiązuje do głośników montowanych w CS 3.7, jednak została zmodyfikowana pod kątem nowego zastosowania. Cewka i układ magnetyczny umożliwiają tłokową pracę w szerokim zakresie częstotliwości. Mid-woofer zachowuje się przewidywalnie aż do 10 kHz, który to wynik budzi uznanie, a projektantowi pozwala optymalnie dobrać częstotliwość filtrowania, bez ryzyka, że na charakterystykę zacznie rzutować mocny rezonans.
Zwrotnica 1. rzędu i solidna obudowa to od lat cechy kojarzące się z zestawami Thiela. W CS 1.7 ścianki tylna i boczne mają grubość 2,5 cm, natomiast front – aż 5 cm. Maskownica jest mocowana na niewidoczne magnesy. Zaprojektowano ją tak, żeby nie doprowadzała do dyfrakcji fal dźwiękowych.
Wraz z CS 1.7 nabywca otrzymuje regulowane kolce. Jako opcja oferowane są aluminiowe nóżki poprawiające stabilność posadowienia na każdym podłożu.
Deklarowana przez producenta impedancja wynosi 4 Ω (minimum 3 Ω), a efektywność 87 dB (2,83 V/1 m). Kolumienki nie będą więc wyrozumiałym partnerem słabowitych lampowców. Lepiej od razu sięgnąć po wydajny tranzystor o mocy z zalecanego przez Thiela przedziału 100 – 400 W.
Najnowsze podłogówki Thiela niedawno trafiły do sprzedaży w Polsce. Ceny zaczynają się od 19900 zł za parę i zależą od wybranego forniru. Za najdroższą wersję zapłacimy 21900 zł.