fbpx

HFM

artykulylista3

 

Denon X

DenonXDenon wprowadził niedawno trzy amplitunery AV z nowej serii X. AVR-X500 i AVR-X1000 są konstrukcjami pięciokanałowymi. AVR-X2000 oferuje 7 końcówek mocy, którymi nagłośnimy albo konfigurację 7.1, albo pomieszczenie główne i drugą strefę.
Podstawowy AVR-X500 wyposażono w pięć końcówek mocy, każda o mocy nominalnej 140 W. Użytkownik ma do dyspozycji m.in. cztery wejścia HDMI (3 z tyłu i 1 z przodu), układ Compressed Audio Restorer, uzdatniający do odsłuchu pliki skompresowane oraz dwa wejścia optyczne. Obsługę ułatwia graficzny interfejs użytkownika, spory wyświetlacz oraz pilot. Przyciski szybkiego dostępu umożliwiają niemal natychmiastowe uruchomienie podstawowych funkcji. Mimo że AVR-X500 zajmuje najniższą pozycję w hierarchii Denona, potrafi dekodować bogatą paletę formatów, włącznie z Dolby True HD i dts-HD Master Audio.


AVR-X1000 i AVR-X2000 to już modele z wyższej półki. Oferują bogatszy zestaw funkcji i nieco wyższą moc. W X1000 zamontowano pięć końcówek o mocy 145 W, a ponadto pięć wejść HDMI (w tym jedno z przodu) oraz wyjście z obsługą trybu „Audio Return Chanel”. Umożliwia ono transmisję dźwięku „tam i z powrotem”, dzięki czemu tym samym kablem HDMI, który przesyła obraz do telewizora, można odebrać dźwięk i odtworzyć go przez amplituner i kolumny, omijając wbudowane w odbiornik głośniczki. Instalacja jest wygodna, ponieważ nie trzeba ciągnąć dodatkowego okablowania, a korzyść brzmieniowa – niewątpliwa.
Od pięćsetki AVR-X1000 różni się także funkcjami sieciowymi. Obsługuje technologię Air Play, dzięki której może bezprzewodowo odbierać muzykę z serwisu iTunes oraz smartfonów i urządzeń przenośnych Apple’a. Jest kompatybilny z radiem internetowym i serwisami muzycznymi Spofity i Last.fm. Zgodność z technologią transmisji DLNA 1.5 umożliwia bezproblemowe odtwarzanie muzyki z zewnętrznych nośników NAS, a także obsługę trybu „gapeless” (odtwarzanie bez przerw), również w odniesieniu do plików HD.
Obok GUI i pilota obsługę ułatwia aplikacja Denon Remote APP, którą można zainstalować zarówno na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu iOS, jak i Android. Aplikacji użyjemy także do sterowania usługą Spofity.
W X1000 zainstalowano pełny pakiet Audyssey, pomocny przy automatycznej kalibracji parametrów amplitunera w zależności od podłączonych kolumn i akustyki pomieszczenia. Ponadto Audyssey na bieżąco koryguje poziom głośności (np. wygładza skok natężenia sygnału towarzyszący rozpoczęciu bloku reklamowego) oraz dostosowuje natężenia sygnału w głośnikach surround, kiedy oglądamy film po cichu. Co ciekawsze, zarówno X1000, jak i X2000 mają wgrane polskie menu.
AVR-X2000 jest najbardziej dopieszczonym modelem z całej trójki. Jako jedyny dysponuje siedmioma końcówkami, każda o mocy 150 W. Jeżeli pomieszczenie nagłaśnia zestaw 5.1, to dwa wolne wzmacniacze można wykorzystać do bi-wiringu kolumn głównych albo skierować do drugiej strefy – np. kuchni czy łazienki. Wystarczy przeciągnąć kable do dodatkowej pary głośników. AVR-X2000 jest wyposażony w siedem wejść HDMI, w tym jedno z przodu, kompatybilnych z sygnałami 3D, jak i 4K. Wyjście HDMI obsługuje tryb ARC. Interesujące, że amplituner może zarówno przepuścić sygnał 4K bez ingerencji (pass through), jak i skalować obraz z konwencjonalnych źródeł cyfrowych i analogowych do rozdzielczości 4K. Denon podkreśla, że poza rozbudowaną sekcją wideo i sieciową funkcjonalnością, która nie odbiega od możliwości AVR-X1000, model X2000 jest najlepiej zrobiony pod kątem brzmienia, a stosowane w nim komponenty są selekcjonowane najdokładniej z całej trójki.
Omawiane amplitunery Denona są już dostępne w Polsce. AVR-X500 kosztuje 1295 zł, AVR-X1000 – 1795 zł, a AVR-X2000 – 2595 zł.