fbpx

HFM

artykulylista3

 

Accuphase DP-410

AccuphaseDP-410Obok uniwersalnego modelu CD/SACD DP-510 Accuphase przygotował tańszy odtwarzacz „CD-only”. DP-410 został wyposażony w napęd, będący autorskim opracowaniem japońskiej wytwórni, oraz przetwornik MDS++.
W DP-410 zastosowano układy delta sigma Texas Instruments PCM1796.
Konfiguracja MDS++ polega na użyciu czterech DAC-ów na kanał. Sygnał jest prowadzony równolegle i sumowany dopiero na wyjściu konwerterów. Taka topologia obniża poziom szumów, niweluje błędy przetwarzania i pozwala dokładniej obrabiać zwłaszcza sygnały o znikomym natężeniu, najbardziej podatne na zniekształcenia.


Podobnie jak wyższy model, DP-410 został wyposażony w wyjścia RCA i XLR. Poziom sygnału można regulować, ale proces odbywa się w dziedzinie cyfrowej, co może rzutować na brzmienie. Zakres wynosi od - 60 do 0 dB w krokach co 1 dB. Do wyjścia symetrycznego i niezbalansowanego poprowadzono osobne tory analogowe. Do filtrowania wykorzystano układ 5. rzędu Butterwortha o płaskiej odpowiedzi częstotliwościowej w paśmie przenoszenia.
Urządzenie może być wykorzystywane jako zewnętrzny DAC. W wyposażeniu znalazło się wejście USB, a także koaksjalne i optyczne. W tych dwóch formatach zrealizowano także wejścia cyfrowe, dzięki czemu do DP-410 można podłączyć korektor akustyki DG-48.
Wejścia koaksjalne oraz USB obsługują sygnał do 24 bitów/192 kHz. Informacje o parametrach sygnału na wejściu pojawiają się na wyświetlaczu.
Napęd powstał pierwotnie z myślą o modelu DP-510. Zoptymalizowano go pod kątem odczytu płyt CD. DP-410 korzysta z tamtej konstrukcji. Stabilna obudowa wspiera się na podkładkach tłumiących, a jej sztywność poprawia spinający całość most. Cechuje się ponadto niskim środkiem ciężkości. Mechanizm ładowania pracuje bardzo cicho. Szufladę na płyty wykonano z aluminium, a na jej powierzchni napylono substancję pochłaniającą przypadkowe odbicia światła i redukującą wibracje. Wózek lasera zintegrowano ze wzmacniaczem RF, co pozwoliło obniżyć poziom szumów. Obudowa wspiera się na odlewanych z żeliwa nóżkach z dodatkiem wysokowęglowej stali.
DP-410 jest dostępny w Polsce w cenie 23900 zł.