fbpx

HFM

artykulylista3

 

Zakrzywiony OLED

ZakrzywioneLGLG Electronics, jako pierwszy producent na świecie, rozpoczął sprzedaż 55-calowych telewizorów OLED TV. Model EA9800 wyposażono w zakrzywiony ekran o przekątnej 55 cali.
W kwietniu 2013 LG rozpoczęło przyjmowanie zapisów na swój pierwszy duży telewizor wykonany w technologii OLED. Akcja przedsprzedaży objęła ponad 1400 sklepów w Korei Południowej. Premierowo 55 EA9800 jest oferowany w cenie 15 mln wonów, co w przybliżeniu daje 13500 USD. LG jest pierwszym i jak dotąd jedynym producentem, który wprowadził na rynek telewizor OLED z zakrzywionym ekranem. Koncern ma nadzieję zająć czołową pozycję w segmencie OLED-ów. Według prognoz firmy DisplaySearch, do roku 2016 sprzedaż w tym segmencie może sięgnąć 7 mln. sztuk.
Zakrzywiony ekran ma zapewnić w domowych warunkach wrażenia podobne do tych, których widz doświadcza w kinach IMAX. W wyniku prac badawczych (według deklaracji producenta trwały pięć lat) opracowano jego optymalne zakrzywienie, które sprawia, że wszystkie punkty powierzchni wyświetlacza są jednakowo oddalone od oczu widza. Dzięki temu unika się zniekształceń na brzegach i zacierania szczegółów.
Telewizor ma tylko 4,3 mm grubości i waży niespełna 17 kg. Opatentowana technologia wyświetlania WRGB ma dawać wyjątkowo żywy i realistyczny obraz. Na każde trzy podstawowe subpiksele (czerwony, niebieski i zielony) przypada jeden dodatkowy – biały, dzięki czemu odwzorowanie barw ma być lepsze niż w konwencjonalnych rozwiązaniach. Funkcja Color Refiner dodatkowo poprawia właściwości kolorów.
EA9800 cechuje się bardzo wysokim współczynnikiem kontrastu, który w dużym stopniu uniezależnia jakość obrazu od kąta oglądania i natężenia światła w pomieszczeniu.
Dźwięk odtwarzają cienkie głośniki wbudowane w przezroczystą podstawę. Dzięki takiej lokalizacji nie zaburzają wysmakowanej stylistyki. Na razie LG sprzedaje swój zakrzywiony OLED tylko w Korei. W najbliższych miesiącach powinny się pojawić informacje o dostępności i cenach na innych rynkach.