fbpx

HFM

artykulylista3

 

Audio Video Show 2018

2018 10 26 19 37 16 010 011 HIFI 10 2018.pdf   Adobe Reader
W dniach 16-18 listopada odbędzie się w Warszawie 22. edycja Audio Video Show. Największa wystawa sprzętu hi-fi, hi-end oraz kina domowego w Polsce i druga w Europie to wyzwanie nie tylko dla organizatora, ale także dla dziennikarzy i zwiedzających.

Tegoroczna impreza startuje już w piątek w samo południe i choć potrwa łącznie 26 godzin, praktycznie z cudem graniczy dokładne obejrzenie wszystkich prezentacji. Dlatego w każdej z trzech lokalizacji znaleźli się wystawcy o zbliżonym profilu. Poza zwyczajowymi przewodnikami w wersji papierowej, tuż przed imprezą pojawi się bezpłatna aplikacja na smartfony. Będzie zawierać plany obiektów, listę specjalnych prezentacji i seminariów oraz spis urządzeń, połączony z praktyczną wyszukiwarką. Bonusem dla posiadaczy aplikacji będzie możliwość zakupu kawy za 3 zł w kawiarniach Sobieskiego i na Narodowym.

W hotelu Sobieski zwyczajowo mają dominować kameralne prezentacje. Będzie się tam można zapoznać z urządzeniami wielu rodzimych firm, tworzących Polski Klaster Audio. Kilka pokoi przeznaczono też na odsłuchy sprzętu hi-fi sprzed kilku dekad. Ale usatysfakcjonowani powinni być także amatorzy high-endowych systemów stereo. W Sobieskim zobaczymy po raz pierwszy na AVS topowe kolumny Dynaudio Master Evidence z kompletem elektroniki Accuphase’a. W Golden Tulipie będzie tylko osiem sal, za to z samym high-endem. Uwaga: z przyczyn niezależnych od organizatora, prezentacje w Golden Tulipie będą się odbywać dopiero od soboty.

 

 

 

2018 10 26 19 32 25 010 011 HIFI 10 2018.pdf   Adobe Reader

 

Trzecim obiektem imprezowym jest warszawski Stadion Narodowy. Tam najliczniejszą grupę będą stanowić przedstawiciele największych koncernów elektronicznych z branży audio oraz wideo. Nie zabraknie też ekstremalnego hi-endu ani klasycznego stereo w cenach dostosowanych do polskich zarobków. Osobną „wystawą w wystawie” będzie strefa słuchawkowa, ulokowana na pierwszym poziomie Stadionu Narodowego. Na ponad 1000 m² zostanie zaprezentowanych kilkaset modeli nauszników, wzmacniaczy, przetworników c/a, wszelkiej maści odtwarzaczy plików i tym podobnych akcesoriów. Ceny? Od 200 złotych do nieskończoności. Wszystkich urządzeń będzie można posłuchać, a następnie porównać ich brzmienie z konkurentami. Najwięksi producenci, jak np. Sennheiser, zorganizują własne, osobne stoiska z pełną ofertą nauszników, więc żaden amator słuchawek nie powinien wyjść ze Stadionu z uczuciem niedosytu.

2018 10 26 19 32 16 010 011 HIFI 10 2018.pdf   Adobe Reader

Mając na względzie sporą odległość, dzielącą hotele Sobieski i Golden Tulip od Stadionu Narodowego, organizator zapewni bezpłatną linię autobusową, łączącą te lokalizacje. W tym roku autobusy będą jeździły w obu kierunkach co 15 minut i jest to chyba najlepszy sposób przemieszczania się między obiektami. Dla zmotoryzowanych dostępny będzie podziemny parking na 2000 samochodów, zlokalizowany pod Stadionem. Osoby spoza Warszawy mogą skorzystać z przygotowanej przez organizatora specjalnej oferty noclegowej, której szczegóły znajdują się na stronie internetowej AVS. Choć Audio Video Show 2017 wsławił się rekordową liczbą prezentacji, to już dziś wiadomo, że pod względem powierzchni i liczby uczestniczących marek edycja 2018 pobije ubiegłoroczną. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, ale dla zaostrzenia apetytu wspomnę o kilku. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany referencyjny system MBL-a, z topowymi głośnikami Radialstrahler 101 X-treme. Elektronika to cztery monobloki MBL 9011, przedwzmacniacz MBL 6010D oraz dzielony odtwarzacz MBL 1611F/1621. Niezapomniane wrażenia, także wizualne, gwarantowane. Równie atrakcyjnie zapowiada się prezentacja najnowszej wersji flagowych Focali Grande Utopia EM Evo. Kolumny zagrają z monumentalnym brytyjskim wzmacniaczem Naim Statement. Amatorów amerykańskiego rozmachu powinny usatysfakcjonować topowe monobloki VTL Siegfried. Lampowe monstra o masie 90 kg oferują ponad 650 W w trybie tetrodowym i 330 w triodowym. Ich potędze postarają się sprostać kolumny Rockport Lyra z wielowarstwowymi obudowami aluminiowo-polimerowymi. Każda waży ponad ćwierć tony, więc samo ich ustawianie, nie wspominając o transporcie, to wyzwanie logistyczne. Światową premierę na AVS 2018 będą miały najnowsze kolumny Wilson Audio Sasha DAW. Na tegorocznej wystawie nie zabraknie również droższego modelu Alexx, który przyciągnął tłumy w 2017 roku.

2018 10 26 19 32 40 010 011 HIFI 10 2018.pdf   Adobe Reader

Tym razem potężne Wilsony zostaną podłączone do najnowszych wzmacniaczy D’Agostino Relentless. Te ważące 250 kg/szt. i kosztujące 1,2 mln zł monobloki zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Europie przez samego właściciela firmy i jednocześnie jej głównego konstruktora – Dana D’Agostino – żywą legendę hi-endu. Co warte podkreślenia, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Każdy zwiedzający będzie mógł z nim porozmawiać na temat demonstrowanych urządzeń oraz zainteresowań muzycznych. Ozdobą prezentacji Wilsonów będzie przedpremierowy odsłuch płyty winylowej Anny Marii Jopek i Branforda Marsalisa „Ulotne”, który artystka uświetni osobiście w piątek, 16 listopada. Może przy okazji będziemy świadkami małego recitalu?

A skoro jesteśmy przy gościach, trzeba wspomnieć, że większość prezentacji na warszawskiej imprezie poprowadzą sami konstruktorzy urządzeń, właściciele firm oraz przedstawiciele producentów, wydelegowani specjalnie w tym celu do Warszawy. Jednym z nich jest dobrze znany polskim audiofilom Ken Ishiwata. Charyzmatyczny Japończyk pokaże w tym roku najnowszy zestaw Ruby – odtwarzacz CD/SACD oraz wzmacniacz – powstały w liczbie 1000 sztuk dla uczenia 40-lecia współpracy Ishiwaty z Maran- tzem. Nazwa Ruby pochodzi właśnie od „rubinowej” rocznicy, co podkreślono, umieszczając te szlachetne kamienie na przednich ściankach urządzeń. Jak co roku, nie zabraknie seminariów o tematyce muzycznej ani wspólnego słuchania albumów ze znanymi dziennikarzami muzycznymi, takimi jak Piotr Metz, Hirek Wrona, Marek Sierocki czy Marek Niedźwiecki. Stałym gościem imprezy jest też Michael Fremer, niekwestionowany autorytet w sprawach analogu. Podobnie jak w latach ubiegłych, poprowadzi wykłady o sztuce ustawiania gramofonu. Dla wszystkich miłośników szlifierek to obowiązkowy punkt programu. Jak widać, tegoroczna edycja Audio Video Show zapowiada się smakowicie, a to zaledwie ułamek planowanych atrakcji. Wszystkie najciekawsze wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Audio Video Show. Podobnie jak rok temu przewidziano możliwość kupna biletów przez Internet. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu w kolejkach.

Do zobaczenia!

Mariusz Zwoliński
Źródło: HFM 10/2018


Pobierz ten artykuł jako PDF